JVC RV-NB100JVC RV-NB100

To więcej niż boombox – to BoomBlaster. RV-NB100 to najnowszy model marki JVC z serii wielofunkcyjnych radioodtwarzaczy, który powinien zainteresować nie tylko fanów mocnych beatów, ale także... gitarzystów i wokalistów. Głośniki o dużej mocy z potężnym basem umieszczone w solidnej obudowie mogą nie tylko nagłośnić nawet największe mieszkanie, ale także sprawdzą się na imprezie pod otwartym niebem.

RV-NB100 to najnowsze urządzenie z serii JVC BoomBlaster. Na naszym rynku reprezentują ją także modele RV-NB50, RV-NB70 i RV-NB90. Na ich tle JVC RV-NB100 wyróżnia się m.in. obsługą standardu cyfrowego radia DAB+. Poza tunerem DAB+ i FM urządzenie JVC ma odtwarzacz płyt kompaktowych, stację dokującą dla iPhone'a i iPada, łączy się ze smartfonami przez Bluetooth, a także odtwarza pliki MP3 i WMA z krążków CD i nośników USB. Wyposażone jest ponadto w wejścia dla mikrofonu i gitary z regulacją poziomu głośności oraz możliwością zastosowania specjalnych efektów dźwiękowych. W takim połączeniu zestaw pełni funkcję przenośnego wzmacniacza gitarowego dla muzyka, który dzięki RV-NB100 może prezentować swoją twórczość na ulicy, campingu lub na boisku sportowym.

Określenie wyglądu JVC RV-NB100B mianem „kosmicznego” nie będzie wielką przesadą. Odtwarzacz umieszczony jest w dużej, ważącej ponad 7 kg tubie z solidnego, czarnego plastiku. Z całości wyróżniają się umieszczone na froncie głośniki pełnozakresowe 8 cm oraz ulokowane na bokach dwa głośniki niskotonowe Super Woofer 13 cm. Szczególny charakter zestawu podkreślają funkcjonalne detale: dwa uchwyty wkomponowane w wyloty głośników basowych, duże pokrętła poziomu tonów niskich i głośności, a także zaczepy na dołączony do zestawu pas, który służy do przenoszenia odtwarzacza. Nie można też pominąć umieszczonej w górnej części kieszeni CD z pokrętłem blokującym oraz masywnego panelu sterowania, którego centralnym elementem jest stacja dokująca dla iPhone'a lub iPada.

Łączna moc wyjściowa zestawu to 40 W. Dwa głośniki niskotonowe zostały umieszczone w głębi obudowy, by zminimalizować jej wibrację. Konstrukcja w kształcie tuby sprawia, że rezonans jest minimalny mimo potężnego, basowego brzmienia. Nadmiar niskich tonów można zredukować sześciostopniowym pokrętłem, ale nawet fani najbardziej basowych gatunków muzyki nie powinni się obawiać – urządzenie doskonale tłumi niepożądane wibracje. Zestaw wyposażony jest także w mechanizm anti-skip, zapobiegający skakaniu głowicy podczas odtwarzania płyt CD.

Umieszczone na przednim panelu klawisze dają łatwy dostęp do wszystkich funkcji odtwarzania. Pierwszy z nich aktywuje stację dokującą dla urządzeń Apple ze złączem Lightning, czyli iPoda siódmej generacji lub iPhone'a 5, 5s i 5c. Starsze modele można połączyć za pomocą złącza USB. Kompatybilne urządzenie Apple po zadokowaniu chronione jest przez zamykana, przezroczystą klapkę. W trakcie odtwarzania iPod lub iPhone jest doładowywany, a sterowanie muzyką przejmują klawisze na obudowie RV-NB100 lub pilot zdalnego sterowania. Mechanizm „przekręć i zablokuj" zapewnia, że klapka nie otworzy się przez przypadek.

Po przełączeniu zestawu na tryb CD możliwe jest odtwarzanie tradycyjnych płyt kompaktowych, a także krążków CD-R i CD-RW, nagranych zarówno w formacie CD Audio, jak i zawierających pliki w formatach MP3 i WMA.

Po pierwszym włączeniu tunera DAB+ system automatycznie przeprowadzi wyszukiwanie pasm DAB, aby znaleźć dostępne grupy kanałów. Gdy ta czynność się zakończy, rozpoczyna się odtwarzanie pierwszej znalezionej stacji. Przełączanie się między kanałami możliwe jest za pomocą klawiszy na obudowie oraz przy pomocy pilota. Wyszywanie stacji można także przeprowadzić za pomocą kodów PTY.

Drugie wciśnięcie klawisza TUNER na obudowie przełącza urządzenia na odbiornik radia analogowego FM. Prawidłowy odbiór sygnału radiowego zapewnia rozsuwana antena teleskopowa. Tuner FM/DAB+ pozwala na zapis 30 stacji.

Trzecie wciśnięcie klawisza TUNER aktywuje z kolei tryb Audio In z trzypoziomową regulacją sygnału wejściowego. Tryb ten pozwala na podłączenie do zestawu dowolnego źródła dźwięku poprzez kabel jack 3,5 mm. Może to być na przykład telefon komórkowy lub tablet.

Urządzenie te lepiej połączyć jednak za pomocą złącza Bluetooth. W tym celu wystarczy tylko przełączyć się na klawisz Bluetooth na panelu sterowania, a następnie wybrać w smartfonie lub tablecie symbol RV-NB100. Nie są przy tym wymagane żadne dodatkowe czynności, związane z przełączaniem Bluetooth w tryb parowania – zestaw zawsze jest gotowy do szybkiego połączenia. Niestety zabrakło coraz popularniejszej w tego typu sprzęcie szybkiej komunikacji NFC, a także wsparcia dla kodeka aptX.

Na tylnym panelu znajdują się jeszcze dwa porty – są to osobne wejścia jack 6,3 mm dla gitary i mikrofonu, każde z regulacją poziomu głośności. Pozwala to na nagłośnienie instrumentu i wokalu, ale także na miksowanie tych sygnałów z podkładem odtwarzanym z innych źródeł. Barwę dźwięku gitary można zmienić, korzystając z dodatkowego obwodu analogowego, który pozwala na uzyskanie efektu zniekształcenia lub podbicia wysokich tonów. Łatwe przełączania się między barwami dźwięku ułatwia pilot. Dla gitarzystów przydatny będzie także metronom z regulacją tempa od 30 do 250 oraz siedmioma rodzajami rytmu.

Wszystkie tryby odtwarzania dźwięku spina funkcja nagrywania na nośniki lub urządzenia USB. Tu do wyboru są dwie opcje – nagrywanie cyfrowe, zapewniające lepszą jakość, lub analogowe. Zapis cyfrowy zalecany jest podczas rejestrowania muzyki z płyt CD lub tunera DAB+/FM. Natomiast nagrywanie analogowe przyda się do rejestrowania miksu na żywo po podłączeniu gitary i mikrofonu. Należy zaznaczyć, że urządzenie nie pozwala na nagrywanie muzyki z plików MP3 i WMA, a także ze źródeł podłączonych przez Bluetooth i przez stację dokującą. Zapisane na nośniku USB nagrania kodowane są z bitrate 192 kb/s w formacie MP3.

Do zestawu dołączony jest pilot zdalnego sterowania, pozwalający na obsługę wszystkich funkcji RV-NB100, w tym zaawansowanych ustawień urządzenia. Posługując się nim, można nie tylko nawigować po kanałach i dostrajać dźwięk za pomocą korektora, ale także zmienić typ informacji prezentowanych na wyświetlaczu w trybie DAB, uaktywnić automatyczny tryb oszczędzania energii (A.P.S.) czy sterować szybkością nagrywania na USB.

Zestaw zasilany jest za pomocą kabla sieciowego lub 10 bateriami R20.

 

JVC RV-NB100:

 • Dwa głośniki pełnozakresowe 8 cm i dwa głośniki niskotonowe Super Woofer 13 cm z regulacją poziomu
 • Moc wyjściowa: 40 W RMS, 10% THD, 5 W x 2, 4 omy, przy 1 kHz (głośnik pełnozakresowy), 15 W x 2, 4 omy, przy 1 kHz (Super Woofer)
 • uner FM/DAB+ z pamięcią 30 stacji
 • Częstotliwości DAB: pasmo III, 174,928 MHz – 239,200 MHz
 • Częstotliwości FM: 87,50 MHz – 108,00 MHz
 • Odtwarzanie CD, CD-R/RW
 • Odtwarzanie MP3 i WMA z CD i USB
 • Technologia Bluetooth 2.1 EDR, A2DP
 • Złącze USB 2.0 Full-Speed, USB Host
 • Stacja dokująca do iPoda lub iPhone'a, złącze Lightning
 • Możliwość nagrywania na USB z podkładem muzycznym
 • Wejście na mikrofon i gitarę z regulacją poziomu oraz możliwością zastosowania efektów dźwiękowych
 • Pilot zdalnego sterowania
 • Zegar z timerem i funkcją usypiania
 • Pasek na ramię
 • Możliwość zasilania z baterii
 • Wymiary: 666 x 235 x 248 mm
 • Ciężar: 7,1 kg (bez baterii)

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM