TechniSat DigitRadio 500TechniSat DigitRadio 500

Cyfrowe radio DAB+, analogowe FM, dostęp do internetowych stacji radiowych przez WLAN lub LAN, a do tego stacja dokująca dla iPoda albo iPhone'a – to najważniejsze cechy odbiornika DigitRadio 500 firmy TechniSat.

Podobnie jak inne cyfrowe odbiorniki marki TechniSat, także i DigitRadio 500 wyróżnia się interesującym, niezwykle dopracowanym designem. Lekko nachylony przedni panel złożony jest z trzech prostokątnych elementów. Środkowy mieści kolorowy, dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala, poniżej którego, na samym dole, znajduje się szufladka kryjąca złącze do dokowania iPoda lub iPhone'a. Po obydwu stronach kokpitu umieszczone zostały zaokrąglone na rogach głośniki stereo o mocy 15 W każdy. W przekroju zestaw ma kształt zbliżony do elipsy, co nadaje całości dynamiczny wygląd.

Dostępne są dwa warianty kolorystyczne urządzenia: biały z czarnymi głośnikami oraz całkowicie czarny. Pierwszy z daleka przyciąga wzrok kontrastowym zestawieniem, drugi jest bardziej stonowany i spodoba się osobom, które cenią tradycyjne wzornictwo. Odbiornik ma stosunkowo niewielkie wymiary, ale po ustawieniu w salonie na eksponowanym miejscu będzie się dobrze komponował.

W górnej części urządzenia umieszczone zostało pokrętło głośności, nie ma tam za to żadnych przycisków. Obsługa odbiornika odbywa się poprzez ekran dotykowy lub przy pomocy rozbudowanego pilota.

Ciekawie przedstawia się tylna ścianka obudowy, dająca wyobrażenie o technicznych możliwościach modelu DigitRadio 500. Znajduje się tam port USB typu B, cyfrowe wyjście audio S/PDIF, analogowe wejście AUX IN i port sieciowy Ethernet 10/100. Zabrakło za to wyjścia słuchawkowego. Odbiornik zapewnia także łączność Wi-Fi ze wsparciem WPS.

Dotykowy wyświetlacz modelu DigitRadio 500 zapewnia dostęp do wszystkich funkcji i ustawień odbiornika. Na ekranie domowym znajduje się osiem ikon: radio internetowe, radio DAB, iPod, muzyka w streamingu, wejście AUX, radio FM, alarm i ustawienia.

Po wybraniu ikony radia internetowego urządzenie zacznie automatycznie wyszukiwać sieci Wi-Fi, a po wskazaniu jednej z nich zaproponuje szybkie łączenie przez WPS lub standardowe przez wpisania hasła. Łączność z globalną sieci zapewnia także kablowe złącze LAN. Dzięki temu użytkownik zyskuje dostęp do ponad 1100 internetowych stacji radiowych z całego świata. Wyszukiwanie kanałów możliwe jest według gatunku lub kraju, sporo propozycji zawiera także katalog popularnych. Internetowych stacji jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Po wskazaniu ikony DAB otrzymujemy dostęp do cyfrowego radia DAB+ w zakresie 174 - 240 MHz (pasmo III). Po zeskanowaniu stacje prezentowane są w formie czytelnej listy, można je też dodawać do ulubionych. Ponad ikonami służącymi do wyboru stacji wyświetlane są informacje o kanale wraz z dodatkowymi elementami graficznymi, np. okładkami płyt, zapowiedziami programów itd., które umieszczane są w paśmie DAB+. Po pewnym czasie obrazki te samoczynnie skalują się na pełen ekran, wystarczy dotknięcie, by wrócić do domyślnego widoku pulpitu. Wchodząc w ustawienia DAB Menu, użytkownik może ręcznie dostroić staje, edytować ulubione, a zmienić stopień kompresji dynamiki sygnału (DRC). Nie ma jednak funkcji nagrywania ani pauzy.

Po wybraniu kolejnej ikony na głównym ekranie odbiornika możliwe jest podłączenie iPoda lub iPhone'a i odtwarzanie muzyki bezpośredni z pamięci tych urządzeń. Stacja dokująca działa jednocześnie jako ładowarka. Umieszczone w wysuwanej u dołu szufladce złącze to stary typ portu z 30 stykami. Nowe modele urządzeń firmy Apple, wyposażone w złącze Lightning (np. iPhone 5, iPhone 5S/C iPhone 6, iPod touch piątej generacji i iPod nano siódmej generacji), nie będą współpracowały z DigitRadio 500. Ze względu na niewielkie rozmiary wgłębienie w stacji dokującej nie jest także możliwa współpraca z iPadami.

Czwarta pozycja na głównym pulpicie to ikona Stream Audio. Wybierając tę opcję, można podłączyć do odbiornika dowolne urządzenie zapewniające przesyłanie muzyki strumieniowej w standardzie DLNA – na przykład smartfon albo tablet – a także uzyskać dostęp do zasobów w sieci UPnP np. plików multimedialnych zapisanych na komputerze lub na dysku twardym wbudowanym w dekoderze czy telewizorze.

Kolejne ikony pulpitu pozwalają podłączyć odtwarzacz MP3, smartfon lub inne źródło dźwięku za pomocą analogowego wejścia audio, włączyć analogowe radio FM (zakresy 87,5 - 108 MHz), ustawić alarm, a także dostać się do zbiorczych ustawień całego odbiornika. W nich zdefiniować można takie parametry, jak czas, dostęp do Internetu czy na przykład język interfejsu. Polski jest obsługiwany, jednak nie dotyczy to opisów ikon głównego ekranu, które nawet po zmianie na nasz język pozostają w wersji angielskiej. Nie zabrakło także equalizera, gdzie do wyboru jest kilka gotowych presetów oraz ręczny, dwuzakresowy korektor, pozwalający podbić tony wysokie i niskie.

Dwa głośniki o łącznej mocy 30 W RMS zapewniają czyste i mocne brzmienie, jednak po maksymalnym zwiększeniu poziomu głośności mogą pojawić się lekkie przesterowania. Optymalne doznania dźwiękowe osiągniemy w połowie skali, w średniej wielkości pomieszczeniu.

TechniSat DigitRadio 500

•Radio DAB, DAB+ 174 - 240 MHz, pasmo III

•Radio analogowe UKF 87,5 - 108 MHz z RDS

•Radio internetowe

•Wi-Fi, WLAN

•Stacja dokująca iPod/iPhone 30-pin

•Streaming muzyki przez DLNA, dostęp do sieci UPnP

•Głośniki stereo 30 W RMS (2 x 15 W)

•Kolorowy ekran dotykowy 3,5 cala

•Teleskopowa antena UKF/DAB

•Złącza: USB typu B, S/PDIF, AUX IN, Ethernet 10/100

•Pilot zdalnego sterowania

•Zasilanie sieciowe

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM