Yamaha MCR-N560DSeria PianoCraft firmy Yamaha to urzeczywistnienie idei, by w obudowie kompaktowego systemu audio umieścić komponenty najwyższej jakości, które zapewnią pełnię doznań muzycznych. Yamaha MCR-N560D to już kolejny model z tej ciekawej linii, a przy tym jeden z najbardziej zaawansowanych w tym segmencie.

Mikro wieża Yamahy nie tylko pozwala na obiór stacji radiowych DAB+, ale także umożliwia podłączenie do Internetu i słuchanie streamingowego serwisu Spotify lub stacji radiowych on-line. Zapewnia też współpracę z urządzeniami firmy Apple za pomocą AirPlay, ze smartfonami z Androidem oraz komputerami PC.

N560D to kompaktowy system audio, do którego trudno nawet zastosować popularne określenie „wieża stereo”. Jednostka centralna jest tak niewielka (jej wymiary to: 215 x 110 x 288 mm), że z powodzeniem zmieści się na biurku czy małej szafce. Uzupełnieniem całości są dwie kolumny, również stosunkowo nieduże (154 x 273 x 230 mm), nie będzie więc problemu z umieszczeniem zestawu w gabinecie czy sypialni. Jednak z racji dużej mocy głośników warto dać im nieco więcej przestrzeni w salonie lub innym przestronnym pomieszczeniu.

Montaż podstawowego zestawu nie powinien nastręczać żadnych trudności. Kolumny podłączane są za pomocą uniwersalnych kabli głośnikowych, które po obu stronach umieszcza się w zakręcanych zaciskach. Przewody z zestawu mają zaledwie około 2 metrów długości, więc może zajść potrzeba dokupienia dłuższych.

Do prawidłowego odbioru radia, zarówno FM, jak i cyfrowego DAB+, niezbędne będzie przykręcenie dołączonej do zestawu anteny. Zastosowane tu standardowe gniazdo pozwala na wykorzystanie własnej anteny, zapewniającej lepszy odbiór sygnału.

Żeby skorzystać z pełni możliwości zestawu N560D, należy podłączyć jednostkę centralną do Internetu za pomocą złącza Ethernet. Tu niezbędny będzie dodatkowy kabel sieciowy oraz router. Miłośnicy mocnego, basowego brzmienia mogą ponadto dodać do systemu opcjonalny subwoofer z wbudowanym wzmacniaczem (nie ma go w zestawie).

Każda z kolumn głośnikowych kryje przetwornik niskotonowy 12 cm i kopułkę wysokotonową 3 cm. Ten pierwszy wykonany został z materiału A-PMD (Advanced Polymer - injected Mica Diaphragm), a jego wymiary i konstrukcja wzorowane są na high-endowej serii Yamahy - Soavo. By zminimalizować niepożądane wibracje obudów, producent zastosował rozwiązanie o nazwie VCCS (Vibration Control Cabinet Structure). Są to specjalnie rozmieszczone elementy kompozytowe, które zapewniają dodatkową izolację od drgań. Wibracje absorbują również trzy gumowe nóżki.

Przód jednostki centralnej wykonany jest z aluminium, boki mają wykończenie w stylu fortepianowej czerni. Takie zestawienie nadaje urządzeniu firmy Yamahy klasyczny wygląd, inspirowany wzornictwem z lat osiemdziesiątych XX w. To zresztą jeden z wariantów kolorystycznych, bo producent stworzył także wersje w różny sposób łączący biel, czerń i kolor srebrny. Szczególnie ciekawie prezentują się białe kolumny z białymi membranami głośnika niskotonowego, które nadają całości bardziej nowoczesny wygląd. Jeżeli chodzi o design, produkt Yamahy niewątpliwie wyróżnia się dopracowaniem i wysmakowaniem, system będzie stanowił ozdobę każdego salonu.

Obsługa zestawu Yamahy możliwa jest dzięki dwóm pokrętłom na przednim panelu jednostki centralnej, umieszczonym tam przyciskom, a także, przede wszystkim, za pomocą pilota zdalnego sterowania. Duży, czarno-biały wyświetlacz prezentuje najważniejsze informacje o wybranym trybie, a także godzinę.

Po pierwszym wybraniu funkcji DAB, odbiornik przeprowadzi automatyczne skanowanie. W razie potrzeby ponowne skanowanie można też wywołać z menu ustawień. Wybrane stacje radiowe można zapisać jako ulubione, a przełączanie między nimi odbywa się za pomocą klawiszy przewijania na pilocie. Ulubionych kanałów nie da się jednak przypisać do klawiszy numerycznych na pilocie, które służą do wyboru utworów na płycie CD. Naciskając klawisz Radio na pilocie, przełączymy się na analogowe FM.

W opcjach radia DAB+ można dostroić moc sygnału w zależności od położenia anteny. Pozwala to na optymalne jej ustawienie. Niestety bardziej zaawansowanych funkcji, jakie dostarcza standard DAB, już nie uświadczymy, na przykład pauzowania audycji nadawanych na żywo.

System MCR-N560D zapewnia też obsługę płyt CD oraz plików muzycznych zapisanych w pamięci USB. Złącze w tym standardzie znajduje się na przednim panelu, co zapewnia łatwy dostęp. Z kolei na tylnej ściance znalazły się wejścia: optyczne (do podłączenia np. odtwarzacza Blu-ray), cyfrowe coaxial oraz podwójne RCA i jack 3,5 mm.

Po podłączeniu zestawu do routera Wi-Fi zyskujemy dodatkowe możliwości: dostęp do radiowych serwisów streamingowych. Przede wszystkim do popularnego Spotify, ale nie tylko – system firmy Yamaha oferuje muzykę z katalogu internetowych stacji radiowych vTuner. Wystarczy tylko wskazać określony gatunek muzyki i wybrać jedną ze stacji. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku Spotify. Użytkownicy podstawowej wersji aplikacji mają dostęp jedynie do gotowej playlisty z ograniczoną liczbą utworów. Pełen dostęp do serwisu na urządzeniu Yamahy wymaga płatnego konta Spotify Premium.

Podłączenie do routera Wi-Fi pozwala także na odtwarzanie muzyku z iTunes bezpośrednio z iPoda, iPhone’a lub iPada dzięki AirPlay. W tym przypadku wystarczy tylko wskazać na urządzeniu Apple system Yamahy jako wyjście sygnału audio.

Kolejna zaleta wspólnego połączenia sieciowego to  dostęp do plików MP3, AAC, WAV i FLAC 192 kHz/24 bit zgromadzonych na serwerze NAS oraz PC z systemem Windows. Konfiguracja z pecetem wymaga tylko nadania praw dostępu do zasobów w programie Windows Media Player. Po tym użytkownik może bez ograniczeń odtwarzać ulubione playlisty z komputera.

Na tym jednak nie koniec zalet wspólnej sieci bezprzewodowej. Posiadacze iPhone’ów i smarftonów z Androidem po zainstalowaniu aplikacji Network Player Controller mogą całkowicie przejąć kontrolę na systemem Yamahy. Aplikacja pozwala na wybór każdego obsługiwanego przez zestaw źródła dźwięku – od tradycyjnych CD i stacji radiowych począwszy, na internetowych skończywszy. Program ten pozwala także na bezpośrednie odtwarzanie plików zapisanych w pamięci smartfonu z Androidem.

Korzystanie z aplikacji jest o wiele bardziej wygodne niż posługiwanie się pilotem lub przyciskami na obudowie, a nawet stwarza nowe możliwości – na przykład daje dostęp do zakładek z ulubionymi stacjami. Niestety nie pozwala na ich tworzenie – w tym celu trzeba się zarejestrować na dedykowanej stronie internetowej.

W aplikacji zabrakło też dostępu do ustawień equalizera. W tym przypadku trzeba już sięgnąć po pilot. Korektor pozwala dostroić niskie, średnie i wysokie tony. Do tego zyskujemy opcje kontroli balansu oraz funkcję poprawy brzemienia Music Enhancer.

W większości przypadków korekcja dźwięku nie będzie potrzebna. Brzmienie systemu Yamahy jest czyste, głębokie i bogate. Obudowy kolumn głośnikowych zapewniają świetne tłumienie, dzięki czemu nawet po podwyższeniu poziomu głośności do maksimum przesterowania i wibracje nie zniekształcają zanadto dźwięku, chociaż optymalną klarowność brzmienia uzyskamy po ustawieniu głośności na 50 – 60 procent.

Yamaha MCR-N560D

 • Dwudrożny system z 12-cm głośnikami niskotonowymi z technologią VCCS (Vibration Control Cabinet Structure) i 3-cm głośnikami wysokotonowymi
 • Moc wyjściowa wzmacniacza 32 W (6 omów 1 KHz, 10% THD)
 • Moc znamionowa głośników 40 W, moc maksymalna 110 W
 • Radio DAB/DAB+, 174 - 240 MHZ (pasmo III)
 • Radio FM z RDS, 87,5 - 108 MHz
 • Odtwarzanie plików MP3, WMA, AAC oraz FLAC/WAV 192 kHz/24 bity
 • Dostęp do internetowych stacji radiowych i Spotify
 • Odtwarzanie muzyki przez DLNA
 • Obsługa AirPlay dla urządzeń iPod, iPhone, iPad i Mac
 • Aplikacja Network Player Controller umożliwiająca sterowanie z poziomu smartfonu lub tabletu
 • Cyfrowe wejście audio dla telewizora lub odtwarzacza Blu-ray
 • Port USB
 • Złącze Ethernet
 • Wejście RCA
 • Wejście jack 3,5 mm
 • Wyjście na subwoofer
 • Wymiary 154 x 273 x 230 mm

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM