NOXON Journaline MobilJournaline Mobile niemieckiej firmy NOXON to propozycja dla miłośników radia – tradycyjnego FM, ale też, przede wszystkim, cyfrowego standardu DAB+. Odbiornik odznacza się wsparciem dla usługi informacji tekstowych Journaline, a w pewnych okolicznościach model ten może okazać się pomocny osobom niewidomym oraz niedowidzącym.

Journaline Mobile to mała, czarna skrzynka z wyróżniającym się, umieszczonym na przednim panelu pokrętłem i podświetlanym na niebiesko ekranem LCD o rozdzielczości 128 x 64. Obok wyświetlacza znalazł się monofoniczny głośnik, zaś na górze obudowy ulokowane zostały przyciski sterujące. Całość jest minimalistyczna i dość surowa w formie, więc nie jest to urządzenie, które stanowić będzie ozdobę salonu, chociaż nie sposób odmówić mu swoistego uroku.

Warto zajrzeć także na tylny panel. Pośrodku znajduje się wylot tuby typu bass-reflex, która wzmacnia niskie tony. Nie należy jednak oczekiwać, że odbiornik zapewni potężne brzmienie, które wypełni muzyką duże mieszkanie. NOXON Journaline Mobile będzie lepiej czuł się na biurku, umilając pracę, w sypialni lub kuchni.

Niżej ulokowane zostały złącza jack: słuchawkowe oraz dodatkowe wyjście audio, pozwalające na podłączenie radia do zestawu hi-fi lub aktywnych głośników. To rozwiązanie należy polecić tym, którzy będą niezadowoleni ze zbyt niskiej mocy głośnika w NOXON Journaline Mobile. Tam też znajdziemy port USB, jednak inaczej, niż w większości podobnych urządzeń, nie służy on do odtwarzania muzyki z plików MP3. Jego funkcja została ograniczona do aktualizacji oprogramowania. Złącze USB pozwala także aktywować funkcję Text-to-Speech, czyli przetwarzanie tekstu na mowę.

W górnej części tylnego panelu ulokowane jest gniazdo antenowe. Można tam wkręcić dołączoną do zestawu antenę teleskopową albo kabel antenowy od innej, większej anteny umieszczony w miejscu zapewniającym lepszy odbiór sygnału.

Obsługa Journaline Mobile jest bardzo prosta – większość czynności wykonuje się za pomocą panelu kontrolnego z dziesięcioma przyciskami. Pierwszy z nich włącza skanowanie pasm radiowych, drugi przełącza między radiem FM a DAB+, trzeci wybiera tryby dodatkowych informacji, jakie wyświetlane są na ekranie (czułość sygnału, bitrate, data, informacje o kanale itd.), czwarty wycisza odbiornik, a piąty to klawisz zasilania. Pięć kolejnych przycisków pozwala na zaprogramowanie ulubionej stacji.

Dostęp do większej liczby programów radiowych zapewnia menu, które wyświetla się po naciśnięciu pokrętła głośności. By wybrać stację, której chcemy słuchać, wystarczy przewinąć listę i zatwierdzić wybór, ponownie wciskając pokrętło.

Pod pokrętłem znajduje się jeszcze jeden element sterujący – pierścień dający dostęp do menu ustawień. Znajdują się tam opcje językowe (niestety, brak języka polskiego), ustawienia zegara i budzika, a także funkcja korekcji brzmienia DRC.

NOXON Journaline Mobile zapewnia minimum funkcji, nie znajdziemy więc tu zbyt wielu rozwiązań, które pozwalają wykorzystać zalety standardu DAB+. Nie ma na przykład nagrywania czy pauzowania nadawanych na żywo audycji. Mimo to entuzjaści radia cyfrowego znajda tu pewną ciekawą cechę.

W nazwie modelu radia NOXON zawarte są dwie istotne cechy urządzenia. „Journaline” odnosi się do funkcji, która jest jednym z dodatkowych rozwiązań zintegrowanych z cyfrowym radiem. Journaline to tekstowy serwis informacyjny nadawany w paśmie DAB+ równolegle z sygnałem dźwiękowym. Przypomina to znaną z telewizorów telegazetę. Jeżeli stacja radiowa nadaje informacje w usłudze Journaline, będzie to – po wybraniu tego kanału – sygnalizowane literkę J na wyświetlaczu. Gdy przytrzymamy klawisz „i” na panelu sterowania, na ekranie otworzy się menu tekstowe z wyborem kategorii, np. polityka, gospodarka, społeczeństwo, sport itd.  W każdej z nich znajdziemy najnowsze doniesienia tematyczne. Polskie Radio nadaje już komunikaty Journaline, można więc z nich już korzystać w odbiorniku NOXON. Mankamentem urządzenia jest jednak brak obsługi polskich znaków w informacjach Journaline.

Z kolei „Mobile” w nazwie modelu sugeruje możliwość przenoszenia urządzenia. I tak rzeczywiście jest – poza tradycyjnym zasilaniem sieciowym NOXON wyposażył swój odbiornik w zasilanie bateryjne. Niestety, urządzenie nie współpracuje z wymiennymi bateriami, ma za to akumulator litowo-jonowy o pojemności 3150 mAh, który automatycznie ładowany jest po podłączeniu kabla sieciowego. Wydajność tego ogniwa zapewnia dość długi czas pracy, według specyfikacji jest to 14 godzin, ale doba nieprzerwanego grania również będzie realna – to zależy od poziomu głośności i wykorzystania dodatkowych funkcji.

Unikatową cechą urządzenia firmy NOXON jest wsparcie dla rozwiązania Text-to-Speech, które przydać się może osobom niewidomym i niedowidzącym. Niestety, osoby te będą musiały się jednocześnie wykazać chociaż minimalnymi zdolnościami lingwistycznymi, ponieważ funkcja ta nie jest dostępna w języku polskim.  Do wyboru są tylko cztery języki – angielski, niemiecki, francuski i włoski. Po wybraniu jednego z nich możemy liczyć na to, że odbiornik będzie odczytywał pozycje w menu ustawień, co ułatwia bezwzrokową obsługę. Funkcja ta jednak nie sprawdza się podczas wyszukiwania polskich stacji radiowych, co wydaje się najważniejsze. Takich ograniczeń nie mają na przykład słuchacze w Niemczech po wybraniu głosowej obsługi po niemiecku. Dla Polaków pozostaje to jedynie ciekawostką.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że pliki językowe trzeba samodzielnie pobrać ze strony internetowej producenta i wgrać na pendrive’a.

NOXON Journaline Mobile

 • Radio DAB: pasmo Band III 174 - 240 MHz
 • Radio FM: 87.5 - 108 MHz, RDS
 • Ekran LCD Dot Matrix 128 x 64
 • Głośnik mono z tubą  bass-reflex
 • Odłączana antena teleskopowa
 • Możliwość podłączenia anteny dachowej
 • Wyjście jack 3,5 mm na słuchawki
 • Wyjście jack 3,5 mm audio
 • Port USB do aktualizacji oprogramowania
 • Funkcja Journaline
 • Funkcja Text-to-Speech
 • Zasilanie sieciowe
 • Dodatkowa bateria Li-Ion 7.4 V 3150 mAh
 • Wymiary 190 x 116 x 116 mm
 • Ciężar 900 g

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM