JVC KD-DB95BTRadioodtwarzacz samochodowy KD-DB95BT to jeden z najlepiej wyposażonych modeli w ofercie marki JVC. Urządzenie pozwala nie tylko na odtwarzanie płyt CD i słuchanie radia DAB+, ale także łączy się przez Bluetooth ze smartfonami. Może do tego pełnić funkcję zestawu głośnomówiącego.

KD-DB95BT to standardowa jednostka 1 DIN, która będzie pasować do większości typowych kieszeni na radio samochodowe.  W zestawie, poza urządzeniem, znajduje się półkieszeń, plastikowa ramka, klucze do montażu i mikrofon, oddzielnie trzeba kupić za to pilot zdalnego sterowania. Radioodtwarzacz ma zdejmowany panel przedni jako zabezpieczenie przed kradzieżą.

Na tylnym panelu, obok złącza ISO, znajdują się dodatkowe dwie pary wyjść audio RCA, do przednich głośników i tylnych (lub subwoofera). Maksymalna moc wyjściowa wzmacniacza to 4 x 50 W.

Po pierwszym włączeniu odtwarzacz KD-DB95BT wita użytkownika efektownymi błyskami zmieniającego się kolorystycznie podświetlenia. Najważniejsze przyciski i elementy przedniego panelu wyróżnione są diodowym podświetleniem, które w trybie DEMO zmienia się cyklicznie, prezentując pełną paletę barw. By ustawić jeden, określony kolor, odpowiedni do nastroju kierowcy lub wnętrza samochodu, trzeba wyłączyć tryb demonstracyjny i wybrać określony schemat. Dostępne są też trzy presety pulsujących kolorów, a także ustawienia dla trybu nocnego i dziennego.

Sterowanie bez pilota ułatwiają duże klawisze wyboru źródła i przewijania, a także wygodne pokrętło, które po wciśnięciu działa jako przycisk zatwierdzenia. Sposób rozmieszczenia elementów, jak i stylistyka przedniego panelu nie odbiegają od innych radioodtwarzaczy JVC, a całość jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Design urządzenia pasować będzie – w zależności od wybranego koloru – zarówno do auta sportowego, jak i bardziej dystyngowanej limuzyny. Informacje użytkowe i tytułu utworów wyświetlane są na czarno-białym ekranie LCD.

Korzystając z wygodnego klawisza Source, łatwo przełączymy się między kolejnymi tryba pracy KD-DB95BT. Radiosłuchacze mogą wybierać między analogowymi zakresami FM i AM a cyfrowym radiem DAB+. W tym ostatnim przypadku możemy odbierać programy nadawane w paśmie L w częstotliwościach 1452,960 MHz do 1490,624 MHz oraz w paśmie III 174,928 MHz do 239,200 MHz. Skanowanie dostępnych stacji odbywa się po naciśnięciu i przytrzymaniu dedykowanego przycisku DAB, jednak można też korzystać z wyszukiwania automatycznego. Odbiornik pozwala także na wyświetlanie dodatkowych informacji emitowanych w sygnale DAB, takich jak: wiadomości, pogoda, zdarzenia drogowe, informacje dla podróżnych itd.

Ciekawą cechą radioodbiornika jest płynne i niezauważalne dla użytkownika przełączanie się między częstotliwościami FM i DAB tej samej stacji. Jest to przydatne, gdy w trakcie jazdy zanika sygnał DAB, ale jest dostępny sygnał FM. Oczywiście wymaga to, by słuchany program emitowany był równolegle w systemie analogowym, jak i cyfrowym.

Podczas odbioru sygnału DAB urządzenie automatycznie, na bieżąco zapisuje ostatnie 3,5 minuty programu, dzięki czemu można „przewijać” emitowane audycje, co się przydaje, by np. ponownie odsłuchać wiadomości.

JVC KD-DB95BT przełącza się na tryb CD automatycznie po wsunięciu płyty w umieszczoną w górnej części urządzenia kieszeń. Podobnie działa odtwarzanie plików muzycznych z USB – wystarczy tylko włożyć pendrive'a do gniazda USB, które znajduje się pod pomysłową klapką w prawej części panelu. Ten sam port pozwala także na podłączenie iPhone'a lub iPoda. Co ciekawe, po odpowiedniej konfiguracji użytkownicy iPhone'ow będą mogli korzystać z głosowej obsługi odtwarzania za pomocą Siri.

Urządzenie JVC pozwala także na współpracę z dowolnym, zewnętrznym źródłem dźwięku w połączeniu AUX – w tym przypadku należy podpiąć np. odtwarzacz MP3 za pomocą kabla audio jack 3,5 mm, a następnie wybrać tryb AUX w menu.

Największe korzyści zapewnia jednak tryb połączenia Bluetooth, który nie tylko ułatwia odtwarzanie ulubionej muzyki z pamięci smartfonu, ale także umożliwia stworzenie zestawu głośnomówiącego, pozwalającego prowadzić rozmowy przez telefon komórkowy zgodnie z przepisami.

Parowanie smartfonu przez Bluetooth wymaga nie tylko standardowego wyszukania akcesorium w ustawieniach systemowych, ale także zatwierdzenia połączenia po stronie KD-DB95BT. Do pełnego działania wymagana jest także zgoda na odczyt ze smartfonu kontaktów przez urządzenie JVC, co ułatwia korzystanie z pełni funkcji zestawu głośnomówiącego. Żeby prowadzić rozmowy telefoniczne, trzeba także podłączyć i odpowiednio zamontować w samochodzie dołączony mikrofon. Te czynności najlepiej przeprowadzić podczas montażu radioodtwarzacza, ponieważ złącze mikrofonu znajduje się na tylnym panelu urządzenia.

Jednocześnie można zarejestrować w KD-DB95BT pięć urządzeń Bluetooth, a z dwóch aktywnie korzystać, co wymaga jednak ręcznego przełączania telefonów.

Stworzony w taki sposób zestaw głośnomówiący pozwala na odbieranie lub odrzucanie, a także nawiązywanie rozmów oraz przeglądanie historii połączeń i nawigowanie po książce kontaktów. Urządzenie informuje ponadto o odebranych wiadomościach SMS.

Wszystkie czynności związane z połączeniem Bluetooth ułatwiają aplikacja mobilna JVC na smarftony, dostępna dla systemu Android.

W ustawieniach audio nie zabrakło korektora dźwięku z gotowymi ustawieniami brzmień dla różnych typów muzyki, np. jazz, klasyka, dance, hard rock itd. Użytkownik może też zdefiniować własne ustawienia equalizera za pomocą trzyzakresowego korektora parametrycznego. Urządzenie zapewnia także zaawansowaną kontrolę głośności i panoramy dźwiękowej oraz filtr dolnoprzepustowy dla subwoofera i regulację Loudness.

JVC KD-DB95BT

 • Wzmacniacz MOS-FET, maksymalna moc wyjściowa 4 x 50 W, moc RMS 4 x 30 W
 • Odtwarzanie płyt CD Audio, CD-R, CD-RW
 • Odtwarzanie plików MP3, WAV, WMA z CD i USB
 • Możliwość podłączenie iPhone'a lub iPoda
 • Radio analogowe AM LW 153 kHZ do 279 kHz, AM MW 531 kHz do 1611 kHz, FM 87,5 MHz – 108 MHz, RDS
 • Radio cyfrowe DAB+  pasmo L 1452,960 MHz do 1490,624 MHz, pasmo III 174,928 MHz do 239,200 MHz, czułość -100 dBm, SNR 80 dB
 • USB 2.0, zasilanie 1A
 • Bluetooth 2.1 ED, profile HFP 1.5, A2DP, AVRCP 1.3, OPP, PBAP, SPP
 • Zmienne podświetlenie przycisków
 • Trzyzakresowy korektor parametryczny iEQ
 • 12 ustawień equalizera
 • Regulacja Loudness
 • Filtr dolnoprzepustowy
 • 2,5V poziom wyjścia liniowego i wyjście subwoofera

Autorem testu jest Mieszko ZagańczykZadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM