Radio Wrocław KulturaPo trzech miesiącach nadawania Radio Wrocław Kultura zyskuje słuchaczy. Twórcy stacji są przekonani, że technologia DAB+ to same zalety. - System DAB+ to nie tylko nowe usługi, ale też szansa na powstawanie nowych stacji radiowych. Polska nie ma innej możliwości, jak iść w tym kierunku – twierdzi Grzegorz Chojnowski, szef Radia Wrocław Kultura.

Radio Wrocław Kultura nadaje od 1 stycznia 2015 roku, można go słuchać we Wrocławiu i okolicach, a także w Internecie (radiokultura.prw.pl) i w aplikacji mobilnej Radia Wrocław. Powstanie stacji to odpowiedź na stale rosnące zainteresowanie kulturą i wydarzeniami kulturalnymi w stolicy Dolnego Śląska. Tym bardziej, że miasto w roku 2016 będzie Europejską Stolicą Kultury.

Radio Wrocław Kultura to 24-godzinny program muzyczno-publicystyczny, tworzony przez 20 osobowy zespół. Dzięki cyfrowej jakości nadawania pozwala na zapewnienie znakomitej jakości dźwięków. Jednak zdaniem szefa stacji Grzegorza Chojnowskiego, to nie cyfrowa jakość jest najważniejszym atutem systemu DAB+.

– Najważniejszą zaletą cyfry jest możliwość istnienia w eterze większej liczby stacji radiowych. Tradycyjny system to uniemożliwia, bo któraś stacja musi umrzeć, żeby inna mogła w jej miejsce powstać. Poza tym FM kosztuje więcej. Dzięki DAB+ powstaną nowe stacje, które będą mocną konkurencją dla tych już działających. Cyfryzacja to niedaleka przyszłość polskiej radiofonii – ocenia redaktor.

Wyróżnikiem Radia Wrocław Kultura są autorskie pasma muzyczne, a także ukierunkowanie na wymagającego i ściśle określonego odbiorcę, poszukującego informacji, recenzji, komentarzy, łaknącego kontaktu z artystami. Dużą część programu zajmują zatem wywiady z zaproszonymi gośćmi, a najchętniej słuchane są transmisje koncertów: ostatnio z Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Twórcy radia chcą dotrzeć do ludzi zainteresowanych kulturą.

- Nasi słuchacze są aktywni kulturalnie i mają sprecyzowane oczekiwania. Oczekują od radia słowa i muzyki penetrującej różne dziedziny kultury i jej podgatunki. Mówimy o tym, co dzieje się we Wrocławiu i wrocławskich instytucjach kultury, publicznych i prywatnych. Mamy także specjalny odcinek programu, w którym pojawiają się goście z biura ESK 2016 i opowiadają na bieżąco o przygotowaniach Wrocławia do roku, kiedy miasto obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – informuje Grzegorz Chojnowski.

Słuchaczy Radia Wrocław Kultura wciąż przybywa, po trzech miesiącach nadawania jest ich kilka tysięcy. Stacja opracowała własny sposób na promocję cyfrowej radiofonii.

- Z miesiąca na miesiąc słuchalność się zwiększa, przy czym możemy zmierzyć jedynie tę internetową. W marcu zaczęliśmy rozdawać codziennie odbiorniki cyfrowe na naszych antenach FM: w Radiu RAM i Radiu Wrocław. W ten sposób promujemy i technologię, i Radio Wrocław Kultura – mówił szef Radia Wrocław Kultura.

- Wkrótce przeniesiemy się do nowoczesnego studia, studia przyszłości, gdzie olśni słuchaczy (i widzów) obraz wideo z czterech kamer wysokiej jakości, sterowanych głosem. Planujemy też kampanię wizerunkową – dodaje Grzegorz Chojnowski.

gm/tom/

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM