HAMA DIR3000Odbiornik DIR3000 niemieckiej firmy HAMA to doskonały przykład tego, jak połączyć tradycyjną formę z nowoczesnymi rozwiązaniami audio, w tym radiem DAB+, odtwarzaniem plików MP3, dostępem do internetowych stacji radiowych, a także wsparciem dla Spotify. Urządzenie łączy się z Internetem przez Wi-Fi lub LAN, można też strumieniowo przesyłać do niego muzykę z komputera lub tabletu.


Aluminiowy panel osadzony został w drewnianej skrzynce z czarną okleiną. Na tylnej ściance otrzymujemy dostęp do wszystkich złączy, w jakie wyposażony jest odbiornik. Znajduje się tam port USB (można podłączyć pendrive'a), wyjście słuchawkowe, wejście AUX IN, złącze Ethernet oraz standardowe gniazdo kabla zasilania. Z tyłu schowana została także teleskopowa antena DAB/FM o długości 70 cm, nie ma jednak możliwości podłączenia anteny zewnętrznej. Poprawę brzmienia głośników powinny zapewnić dwa tunele bass-reflex, również umieszczone na pleckach obudowy.

 

Całość prezentuje się niezwykle elegancko i stylowo. Jakość użytych materiałów, a także spasowanie elementów jest bez zarzutu. Odbiornik waży 2,2 kg, nie zajmuje wiele miejsca, może więc znaleźć się w niewielkim pokoju, w kuchni, można go też zabrać ze sobą na weekendowy wyjazd, ale tu ograniczeniem będzie brak zasilania bateriami.

 

Obsługa odbiornika możliwa jest na dwa sposoby – za pomocą dołączonego pilota na podczerwień oraz z wykorzystaniem przycisków i lewego pokrętła na obudowie. Służy ono jako klawisz zatwierdzenia po wciśnięciu oraz pozwala na wskazanie opcji po przekręceniu. Szybkie przełączanie między źródłami dźwięku ułatwia klawisz MODE. Wielość opcji sprawia, że początkowo obsługa odbiornika może sprawiać pewne problemy.

 

Po włączeniu głównego menu otwiera się tekstowa lista dostępnych źródeł dźwięku: Radio internetowe, Spotify, Archiwum muzyki, DAB, FM i Aux In – w takiej właśnie kolejności, co wskazuje też, jakie funkcje producent uznał za kluczowe dla swojego odbiornika. Warto podkreślić, że całe menu odbiornika dostępne jest w języku polskim, prawidłowo wyświetlane są też polskie znaki diakrytyczne. Lokalizacja pozbawiona jest większych błędów, chociaż w głębszych zakamarkach menu ustawień można kilka dostrzec.

 

By skorzystać z radia internetowego, trzeba najpierw skonfigurować połączenie sieciowe. Sprowadza się to albo do podpięcia kabla LAN, albo podłączenia odbiornika do routera Wi-Fi, co najprościej wykonać za pomocą przycisku WPS, by uniknąć żmudnego wpisywania hasła. Po tych czynnościach otwiera się przed nami gotowy katalog internetowych stacji radiowych stworzony przez radiowy serwis on-line – vTuner. Do wyboru są typowe stacje nadające muzykę, jak również podcasty. Można przeszukiwać katalog muzyki wg gatunku muzyki, kraju pochodzenia, a także przeglądać najpopularniejsze stacje.

 

Słuchanie muzyki on-line umożliwia także druga pozycja z menu – Spotify, Skorzystają z niej jednak tylko użytkownicy wersji premium serwisu, By połączyć się przez Spotify, wystarczy wybrać w menu aplikacji w smartfonie lub tablecie „Ustawienia”, następnie „Spotify Connect”, a później wskazać urządzenie widoczne we wspólnej sieci.

 

Po przełączeniu się do następnej pozycji w odbiornika HAMA – Archiwum Muzyki – otrzymujemy za pomocą protokołu UPNP dostęp do plików MP3, WMA i FLAC zgromadzonych na dysku komputera.  Żeby skorzystać z tej funkcji, urządzenie musi być zalogowane do tej samej sieci, co PC, musi mieć także dostęp do dysku z plikami.  W domyślnych ustawieniach wystarczy, że w komputerze z Windows aktywowana jest opcja streamingu. Jeżeli w bibliotece muzycznej, czyli np. w systemowym katalogu Muzyka, zgromadzone są pliki w zgodnych formatach, HAMA DIR3000  pozwoli na ich przeglądanie i odtwarzanie. W menu  Archiwum Muzyki można także odtworzyć nagrania z podłączonego pendrive'a lub dysku USB.

 

Kolejna pozycja pojawiająca się po wciśnięciu klawisza MODE to odbiornik radia cyfrowego DAB+. Jeżeli radio nie było wcześniej dostrojone, można to zrobić automatycznie lub ręcznie. HAMA DIR3000 odbiera sygnał radiowy w częstotliwościach od 174 MHz do 240 MHz, w którym mieszczą się polskie stacje nadające w DAB+.

Podczas strojenia przydatna będzie także opcja przycinania nieprawidłowych stacji, czyli usuwania tych, które zostały wcześniej zapisane, ale nie są już w zasięgu. Poprawę brzmienia zapewnia system kontroli dynamiki sygnału (DRC), która wzmacnia zbyt słabe dźwięki, a obniżą natężenie tych zbyt głośnych. Funkcja DRC w odbiorniku firmy HAMA pozwala na wybór dwóch poziomów kompresji: wysokiej lub niskiej.

 

Niestety, entuzjaści DAB+ nie znajdą tu zbyt wielu dodatkowych funkcji, jakie zapewnia ten cyfrowy standard. Podczas słuchania można jedynie wyświetlić podstawowe informacje o stacji, takie jak rodzaj nadawanej muzyki, częstotliwość, siła sygnału, błędy sygnału itd.

  

Podobną strukturę i złożoność ma kolejna pozycja w menu – radio FM.   Dostępne zakresy to 87,5 – 108 MHz. Po krótkim naciśnięciu lewego pokrętła radio samoczynnie skanuje te częstotliwości w poszukiwaniu sygnału, można też stroić ręcznie, kręcąc gałką. Dodatkowa konfiguracja radia FM obejmuje tylko włączenie lub wyłączenie słabych stacji oraz przełącznik trybu mono/stereo.

 

Stacje radia internetowego, DAB+ i FM można dodawać do ulubionych po długim przytrzymaniu klawisza MEMORY. Dla każdego z tych źródeł przewidzianych jest 10 zakładek. Szkoda tylko, że przełączenie się między nimi nie jest możliwe z jednego, wspólnego menu.

 

Analogowe wejście AUX IN 3,5 mm pozwalana podłączenie dowolnego źródła dźwięku – odtwarzacza MP3, smartfonu czy tabletu. W takiej konfiguracji HAMA DIR3000 działa tylko jako zewnętrzny głośnik, czyli wszystkie funkcje sterowania muzyką odbywają się z poziomu podłączonego urządzenia.

 

Pozornie niewielkie głośniki odbiornika zapewniają mocne i czyste brzmienie. Oczywiście trzeba brać pod uwagę klasę urządzenia – jest to kompaktowe radio kuchenne, więc nie należy oczekiwać po nim wyrafinowanych doznań dźwiękowych. Po maksymalnym pogłośnieniu pojawiają się niekiedy przesterowania, zwłaszcza gdy źródłowe nagranie nie jest najlepszej jakości (np. pliki MP3 o niskim bitrate), jednak już muzyka z radia DAB+ nie powinna powodować takich objawów. Zachowując optymalną głośność ¾, z powodzeniem nagłośnimy nie tylko kuchnie czy sypialnię, ale także duży salon.

 

Bardziej wymagający użytkownicy znajdą w menu prosty equalizer. Do wyboru jest kilka gotowych profili (np. pop, jazz, rock, wiadomości itd.), a także opcja samodzielnego zdefiniowania ustawień korektora, gdzie jednak są tylko trzy parametry: tony niskie, tony wysokie i głośność. Mimo że equalizer nie zaskakuje nadmiarem opcji, dość wyraźnie wpływa na charakterystykę brzmienia. Słuchacze, którzy cenią sobie np. wyraźne basy powinni je tam dostroić. Ci, którzy preferują wiadomości i rozmowy również znajdą tam odpowiedni dla siebie profil. Niestety, trudno ustawić uniwersalny profil, optymalny dla wszystkich źródeł dźwięku.

 

HAMA DIR3000:

 • Radio internetowe vTuner dostępne przez sieć LAN i WLAN
 • Spotify Connect
 • Radio cyfrowe DAB+, częstotliwości od 174 MHz do 240 MHz
 • Radio FM z RDS, częstotliwości  87,5 – 108 MHz
 • Odtwarzanie plików MP3, WMA, FLAC z pamięci USB i serwera  UPNP
 • Głośniki stereo 2x 5 W (10 W RMS)
 • Interfejsy wejściowe: LAN (10/100 MBit/s), AUX IN (jack stereo 3,5 mm)
 • Interfejsy wyjściowe: słuchawki (jack 3,5 mm)
 • Złącza sieciowe: Ethernet 10/100, Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 & 5 GHz
 • Zegarek z budzikiem, funkcją drzemki i wyłącznikiem czasowym
 • Zasilanie sieciowe

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM