Blaupunkt PP15DABBlaupunkt to producent kojarzony przede wszystkim z rynkiem car-audio. Tym razem niemiecka marka prezentuje przenośne radio DAB+/FM z odtwarzaniem MP3. Urządzenie jest lekkie i poręczne, a dzięki zasilaniu z baterii – także w dużym stopniu mobilne, nie ma więc przeciwwskazań, by zabrać je ze sobą na weekendowy wypad nad jezioro. Z jednym zastrzeżeniem – PP15DAB to odbiornik przede wszystkim do słuchania wiadomości, za to wymagający koneserzy muzyki raczej nie będą z niego zadowoleni.

Blaupunkt PP15DAB przypomina nieco popularne kilka dekad temu radyjka tranzystorowe, chętnie zabierane na plaże czy spacery po kurortach. Urządzenie jest lekkie – waży około 700 g – i na tyle poręczne, że można je przenosić jedną ręką. Tę lekkość radio firmy Blaupunkt zawdzięcza plastikowej obudowie. Jej jedynym metalowym elementem jest aluminiowa kratka głośnikowa. Jakość użytych materiałów i ich spasowanie pozostawia nieco do życzenia – po lekkim ściśnięciu obudowa zaczyna trzeszczeć. Trudno jednak uznać to za wadę – jest to model z najniższej półki cenowej, dostępny za kwotę około 250 zł.

 

Radio niemieckiego producenta zwraca uwagę ciekawym designem – w czarną obudowę wkomponowane zostały białe panele, biała jest też kratka głośników. Na niej umieszczony został monochromatyczny, niebiesko-granatowy wyświetlacz LCD z trzema liniami tekstu: dużym, zawsze obecnym zegarem i dwoma liniami informacyjnymi.

 

Panel sterowania znajduje się na górnej części obudowy. Pierwszy element z lewej to czterokierunkowy manipulator, w który wkomponowana jest wysuwana antena teleskopowa o długości 50 cm. Przyciski manipulatora pozwalają na zmianę źródła dźwięku (ruch w górę), przełączanie się między stacjami lub utworami (ruch w lewo lub prawo), a także dają szybki dostęp do funkcji usypiania urządzenia, czyli określenia czasu, po którym radio przełączy się w tryb czuwania (ruch manipulatorem w dół). 

 

W centralnej części górnego panelu znajdują się klawisze funkcyjne m.in. odtwarzania, menu i ulubionych, pod nimi ulokowana jest szeroka belka służąca do szybkiego wygaszania podświetlenia ekranu i włączenia drzemki, gdy urządzenie działa jako budzik. Z prawej zaś strony umieszczone zostało pokrętło głośności.

 

Złącza schowane są z tyłu: jest tam port AUX IN do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku (kabelek jest w zestawie), port USB i czytnik kart SD. Do tego główny włącznik odbiornika oraz niestandardowe gniazdo zasilania – tu niestety nie podłączymy uniwersalnego kabla, lecz jedynie zasilacz z zestawu.


Radio DAB+ zapewnia odbiór kanałów w częstotliwościach 174 – 240 MHz, a więc umożliwia pełen odbiór polskich stacji. By dostroić radio, wystarczy długo przytrzymać przycisk SCAN na panelu sterowania, a zagłębiając się w menu, można dostroić radio ręcznie.

 

Odbiornik zapewnia tylko podstawowe funkcje radia cyfrowego. Naciskając cyklicznie klawisz INFO, wyświetlimy dane DLS (Dynamic Label Segment) o nadawanej audycji, jak np. nazwa programu, tytuł utworu i dane kontaktowe, jak również informacje DL Plus, które dostarczają bardziej technicznych szczegółów, np. stopa błędów sygnału, szybkość transmisji, wersja kodeka itd.


W zaawansowanych opcjach znajdziemy ponadto kompresję dynamiki DRC, która zmniejsza różnicę pomiędzy najgłośniejszymi i najcichszymi dźwiękami podczas transmisji. Do wyboru są dwa stopnie kompresji – niski i wysoki.


W dobrych warunkach sygnał DAB+ odbierany jest bez zakłóceń nawet po schowaniu anteny, jednak niezależnie od wszelkich ustawień radio generuje dość wyraźny szum. Jest on słyszalny nawet po ściszeniu głosu do minimum, nie jest to więc wada wynikająca z zakłóceń odbioru. Czułe ucho wychwyci szum także po lekkim zwiększeniu głośności. Problem ten dotyczy także radia FM, za to nie pojawia się podczas odtwarzania dźwięków z innych źródeł, nie jest to więc zakłócenie generowane przez głośnik lub przetwornik audio.

 

Umieszczone z tyłu porty pozwalają na podłączenie urządzeń USB i kart pamięci SD - Blaupunkt PP15DAB zamienia się wówczas w prosty odtwarzacz plików MP3 i WMA. Za pomocą wejścia AUX IN można też podłączyć smartfon lub tablet, chociaż wygodniej będzie skorzystać z transmisji Bluetooth. Parowanie smartfonu z odbiornikiem nie wymaga skomplikowanych działań – wystarczy przełączyć się na tryb Bluetooth, a w smartfonie wskazać PP15DAB jako głośnik.  

 

Chociaż niewielka obudowa na to nie wskazuje, urządzenie wyposażone jest w dwa głośniki stereo, każdy o mocy 1,5 W RMS. Nie ma to jednak wielkiego przełożenia na wrażenie słuchowe. Bliskie ułożenie membran powoduje, że panorama dźwiękowa jest wąska i sprawia wrażenie mono.

 

Głośniki grają dość czysto, nawet po zwiększeniu natężenia dźwięku nie powodują przesterowań, jednak ich brzmienie jest zbyt płaskie. Brakuje przede wszystkim tonów niskich, najwięcej jest neutralnego środka. Trudno w pełni cieszyć się muzyką, więc odbiornik ten polecić należy przede wszystkim tym użytkownikom, dla których najważniejsze są wiadomości i kanały z przewagą rozmów i publicystyki. Urządzenie Blaupunkta określane jest także mianem radiobudzika – i to także dobrze podsumowuje charakter tego modelu.

 

Blaupunkt PP15DAB

 • Radio DAB+ / FM z pamięcią 40 stacji (20 DAB+ i 20 FM)
 • Zakresy DAB+ 174 – 240 MHz
 • Bluetooth v3.0 EDR do bezprzewodowego odtwarzania muzyki
 • Czytnik USB 2.0 (do 16 GB)
 • Czytnik kart SD (do 16 GB)
 • Odtwarzanie plików MP3 i WMA
 • Zegar z alarmem i funkcją drzemki
 • Wyłącznik czasowy
 • Wejście mini jack AUX-IN
 • Moc wyjściowa: 2 x 1,5 W RMS
 • Wyświetlacz LCD, monochromatyczny niebieski
 • Teleskopowa antena radiowa 50 cm
 • Zasilacz sieciowy: 5V DC (3.5mm DC jack)
 • Zasilanie bateryjne: 4 x 1,5 V, baterie typu LR14
 • Wymiary: 205 x 155 x 73 mm
 • Waga: 0,72 kg 

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk
Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM