TechniSat DigitRadio 100 IRDigitRadio 100 IR to nowsza wersja opisywanego już wcześniej odbiornika DigitRadio 100 – bez oznaczenia „IR” w nazwie modelu. Różnica jest stosunkowo niewielka, ale może okazać się kluczowa podczas zakupów. Nowy model wyposażony został w obsługę radia internetowego.

DigitRadio 100 IR to idealna propozycja dla tych, którzy już wcześniej skompletowali swój domowy system audio, ale zabrakło w nim odbiornika radia cyfrowego DAB+, a także łączności Bluetooth i dostępu do Internetu. Urządzenie firmy TechniSat nie ma wbudowanych głośników, więc konieczne jest podłączenie go do zestawu hi-fi. DigitRadio 100 IR jest stosunkowo niewielkie, łatwo je więc umieścić w dyskretnym miejscu obok wieży audio w salonie.  Mimo że odbiornik ma tylko wyjście analogowe jack 3,5 mm (w zestawie znajduje się kabel zakończony dwoma wtyczkami RCA, które należy podłączyć od wieży), jakość dźwięku powinna być zadowalająca nawet dla wymagających radiosłuchaczy, a porównanie do radia FM wypada zdecydowanie na korzyść DAB+. Chociaż odbiornik został pomyślany przede wszystkim jako adapter radia cyfrowego dla dużego systemu audio, może także pracować samodzielnie po podłączeniu zestawu głośników, na przykład komputerowych, lub słuchawek.

 

Przedni panel urządzenia pozbawiony jest elementów sterujących, znajduje się tu tylko czarno-biały wyświetlacz  LCD w technologii Dot-Matrix. Na tylnej ściance umieszczone są cztery elementy: wyjście liniowe, złącze dołączonej do zestawu ładowarki 6 V 0,5 A, standardowe wyjście antenowe 75 omów oraz przycisk włączający. Producent nie przewidział zasilania za pomocą baterii, więc mimo niewielkich rozmiarów radio ma przeznaczenie wyłącznie stacjonarnie. Uniwersalny port antenowy pozwala na podłączenie własnej anteny polepszającej odbiór, chociaż dołączona do zestawu antena przewodowa w warunkach dobrego zasięgu zapewnia prawidłowy odbiór.

 

Obsługa odbiornika DigitRadio 100 IR jest praktycznie niemożliwa bez dołączonego do zestawu pilota na podczerwień. Dopiero za jego pomocą można wejść do menu ustawień,  zmienić język na polski (jest w pełni obsługiwany), a także uaktywnić automatyczne skanowanie radia DAB+. Po pierwszym uruchomieniu można przy tym skorzystać z kreatora konfiguracji, który pozwoli zalogować się do sieci Wi-Fi. By połączyć się z routerem, najlepiej skorzystać z przycisku WPS, dzięki któremu nie trzeba będzie wpisywać hasła dostępu.

 

Pilot pozwala także na przełączanie się między źródłami dźwięku, czyli radiem DAB+, FM, łącznością Bluetooth dla smartfonów, radiem internetowym oraz serwerem UPnP, określonym jako Archiwum Muzyki. Struktura i zestaw funkcji w menu DigitRadio 100 IR zdradza pewne podobieństwo z innym niemieckim odbiornikiem - HAMA DIR3000.

 

Radio DAB+ działa w zakresach  174 - 240 MHz, co zapewnia pełen odbiór polskich stacji cyfrowych.  Po wybraniu jednej z nich, na ekranie wyświetlana będzie nazwa kanału, a także krótki opis nadawanej muzyki lub inny tekst informacyjny. Naciskając klawisz INFO na pilocie, uzyskamy dodatkowe dane: natężenie sygnału, poziom błędów, szybkość transmisji, kodek itd. Zagłębiając się w głębsze menu, dotrzemy ponadto do funkcji skanowania stacji (tylko tryb automatyczny), funkcji przycinania, czyli usuwania nieprawidłowo zapisanych stacji, oraz dwupoziomowej korekcji dynamiki DRC. Jest także możliwość ustawienia kolejności poszczególnych stacji wg trzech predefiniowanych wzorów, zabrakło jednak ustawienia manualnego.  Za pomocą pilota można zaprogramować do 10 ulubionych stacji – w tym celu wystarczy podczas słuchania określonego programu dłużej przytrzymać klawisz z wybraną cyfrą. Tym samym sposobem można również zapisać 10 stacji FM i kanałów radia internetowego.

 

Podłączenie Bluetooth umożliwia streaming muzyki ze smartfonu lub tabletu do DigitRadio 100 IR. Parowanie polega na wskazaniu w urządzeniu mobilnym akcesorium identyfikowanego jako DigitRadio, bez konieczności kłopotliwej autoryzacji. Odbiornik działa wtedy jako interfejs Bluetooth, nie jest jednak możliwe wykorzystanie tego portu do podłączenia bezprzewodowych głośników czy słuchawek Bluetooth.  

 

Po przełączeniu się na radio internetowe zyskujemy dostęp do ogromnego archiwum tysięcy kanałów, których dostawcą jest serwis vTuner. Jeżeli wcześniej zostało skonfigurowane połączenie Wi-Fi, przed użytkownikiem od razu otwiera się obszerny katalog, który można przeszukiwać wg gatunków muzycznych, kraju, popularności itd.

 

Po wybraniu trybu Archiwum Muzyki urządzenie daje dostęp do zasobów lokalnych serwerów UPnP, czyli przede wszystkim komputerów Windows zalogowanych do tej samej sieci. Jeżeli na komputerze włączona jest funkcja streamingu, a także udostępniona została kolekcja plików MP3 i WMA, można odtwarzać je za pomocą DigitRadio 100 IR. Tym samym sposobem uzyskamy dostęp do nagrań zapisanych na dysku twardym w dekoderze TV.

 

DigitRadio 100 IR to jedno z najciekawszych urządzeń na polskim rynku, które pozwala unowocześnić domowy sprzęt audio starszej generacji o cyfrowe formaty: radio DAB+, streaming Bluetooth i radio internetowe. Urządzenie charakteryzuje się wysoką czułością odbieranych stacji, dobrej jakości sygnałem audio na wyjściu, wygodną obsługa za pomocą pilota, ma przy tym dyskretny, stonowany design, co pozwala na dostosowanie odbiornika do niemal każdego wnętrza.  

 

TechniSat DigitRadio 100 IR

 

 • Ekran LCD Dot-Matrix
 • Zakresy DAB+ 174 928 – 239 200 MHz
 • Zakresy FM 87,5 - 108 MHz, RDS
 • Streaming muzyki przez Bluetooth
 • Łączność Wi-Fi 2,4 i 5 GHz
 • Radio internetowe vTuner
 • Odtwarzanie plików MP3 i WMA z serwera UPnP
 • Funkcje budzika i timera
 • Pilot zdalnego sterowania
 • Programowanie 10 kanałów FM/DAB/radia internetowego
 • Antena DAB/FM – przewód antenowy
 • Wyjście antenowe
 • Analogowe wyjście audio 3,5 mm
 • Zasilanie sieciowe 230 V
 • Wymiary 130 x 42 x 95 mm
 • Ciężar 300 g

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk
Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM