Sangean DPR-69+Szukasz prostego, lekkiego i przenośnego radia w starym stylu, które jednocześnie pozwoli na odbiór cyfrowego sygnału DAB+? Sangean DPR-69+ to ciekawa propozycja dla tradycjonalistów, którzy nie potrzebują dziesiątek zaawansowanych funkcji, za to zależy im na dobrym odbiorze radia.

Pierwsze spojrzenie na odbiornik DPR-69+ budzi podejrzenie, że mamy do czynienia z produktem sprzed dwóch, trzech dekad. Chociaż design może to sugerować, to jednak wnętrze jest już znacznie bardziej nowoczesne.  Urządzenie pozwala na odbiór cyfrowego radia DAB+, a także analogowego FM.

Radio Sangeana jest niewielkie, można je więc nie tylko ustawić w kuchni czy sypialni, ale także zabrać ze sobą na weekendowy wypad za miasto lub na działkę. Zasilanie w plenerze zapewniają cztery baterie AA („paluszki”), w domu można wykorzystać zasilacz 7,5 V. Co ciekawe, po umieszczeniu we wnęce bateryjnej akumulatorów NiMH wielokrotnego użytku i podłączeniu do zasilania sieciowego DPR-69+ służy również jako ładowarka.

Radio dostępne jest w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i czarnym.  Lśniąca obudowa tej drugiej wersji w niewielkim stopniu podatna jest na zabrudzenia, dzięki czemu estetyka całości nie ucierpi nawet podczas intensywnego używania. Jakość zastosowanych materiałów i scalenia elementów nie jest jednak najwyższych lotów.


Przedni panel odbiornika podzielony został na dwie części – z lewej strony umieszczony jest głośnik mono, z prawej – panel sterowania, a ponad nim – niewielki, monochromatyczny wyświetlacz o bursztynowym podświetleniu. Ekranik nie zachwyca jakością, ale na dwóch liniach tekstu w dość czytelny sposób prezentuje podstawowe informacje o kanałach. W przypadku FM jest to tekst RDS, a po nastawieniu DAB+ - częstotliwości, dane o kodowaniu, poziom sygnału, a także nazwa audycji i tytuły nadawanych utworów.

Obsługa przycisków na panelu sterowania nie powinna nikomu sprawić problemów, chociaż pewne rozwiązania są dyskusyjne z ergonomicznego punktu widzenia. Dwa duże przyciski z prawej strony służą do zmiany stacji, za to, by ściszyć lub pogłośnić, trzeba sięgnąć do mniejszych klawiszy umieszczonych pośrodku panelu. Nie jest to wygodne ani intuicyjne, bo zazwyczaj głośność zmienia się częściej niż stacje.

Dolny rząd pięciu klawiszy pozwala na zaprogramowanie ulubionych stacji – 5 dla UKF i 5 dla DAB+. Możliwe jest automatyczne strojenie za pomocą klawisza AUTOTUNE, a także manualne za pomocą klawiszy zmiany stacji.

Na prawym boku obudowy znajduje się jeszcze jeden element – przełącznik, który w razie potrzeby blokuje wszystkie klawisze na przednim panelu. Dzięki temu nie ma obaw, że dojdzie do przypadkowej zmiany stacji lub ustawień częstotliwości.

Stabilny odbiór sygnału radiowego zapewnia teleskopowa antena o długości około 70 cm. Radio nieźle się spisuje zarówno podczas słuchania radia DAB+, jak i FM, a głośnik, chociaż monofoniczny i o niezbyt wielkiej mocy 0,5 W, charakteryzuje się przyzwoitej jakości brzmieniem, dzięki czemu Sangean DPR-69+ przy odpowiedniej dozie tolerancji zadowoli nawet miłośników muzyki. Ci bardziej wybredni mogą ponadto skorzystać z wyjścia jack 3,5 mm i podłączyć własne słuchawki. Zwiększenie poziomu dźwięku do maksimum obnaża słabości głośnika, ale nie jest to przecież sprzęt dla koneserów wysublimowanego brzmienia, lecz podręczne radyjko o uniwersalnym charakterze. 


Niestety, Sangean DPR-69+ nie oferuje żadnych dodatkowych funkcji, jakie zapewnia standard DAB+. Zabrakło tak podstawowych funkcji, jak korekcja dynamiki sygnału (DRC) czy usuwanie nieprawidłowo zapisanych stacji. Trudno jednak mieć o to pretensje – założeniem producenta było opracowanie prostego, niezawodnego odbiornika radia cyfrowego, który sprawdzi się w domu i w podróży. Sangean DPR-69+ dobrze radzi sobie z tymi zadaniami.


Sangean DPR-69+

  • Radio cyfrowe DAB+, 174 MHz - 240 MHz
  • Radio FM z RDS, 87,5 - 108 MHz
  • Skanowanie automatyczne i manualne
  • Ekran LCD z bursztynowym podświetleniem, 2 linie tekstu
  • Głośnik mono 0,5 W
  • Zapis 10 ulubionych stacji (5 FM i 5 DAB+)
  • Antena teleskopowa 70 cm
  • Zasilanie sieciowe  7,5 V lub bateryjne (4x AA), obsługa akumulatorów NiMH z funkcją ładowarki

 

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk
Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM