Lenco DR-05 BTLenco DR-05 BT to ciekawie wyglądające, dobrze wykonane i doskonale brzmiące radio DAB+/FM z łącznością Bluetooth i funkcją odtwarzania plików MP3 z dysków USB. Głośniki o mocy 30 W RMS i podwójny bass-reflex to gratka dla miłośników wyraźnego, soczystego brzmienia.

Nawiązanie do stylistyki retro to ostatnio coraz bardziej popularny trend wśród producentów odbiorników radiowych DAB+. Umieszczenie nowoczesnego sprzętu w obudowie wywołującej skojarzenia ze złotymi latami radia to marketingowy chwyt, który przyciąga uwagę nabywców, ale też stawia pewne wyzwania. Retro zobowiązuje – tu nie przejdą uginające się plastiki ani łuszczące się chromowania. Retro musi mieć odpowiednia jakość, bo stanowi odwołanie do czasów sprzed epoki masowej produkcji w azjatyckich fabrykach. 

Firma Lenco poradziła sobie z tym problemem koncertowo. Odbiornik DR-05 BT przypomina radia z lat 40. czy 50. XX w. Nie jest to dosłowne odwzorowanie tamtej stylistyki, lecz luźne nawiązanie. Od pierwszej chwili urządzenie zachwyca wysoką jakością wykonania i dbałością o ciekawe detale. Drewniana obudowa pokryta białym, lekko połyskującym lakierem (jest także wersja czarna) kontrastuje z czarnym przodem, który w większej części wypełnia materiałowa osłona głośników. Pod nimi znajduje się panel sterowania ze srebrzystymi przełącznikami i pokrętłami. Całość jest świetnie spasowana i sprawia wrażenie produktu z najwyższej półki. 

Po podłączeniu zasilania urządzenie pozostaje w trybie uśpienia. By je włączyć, trzeba przesunąć do góry analogowy przełącznik jak ze starych odbiorników lampowych. Towarzyszy temu charakterystyczny klik. Podobne przełączniki znajdują się obok – do tonów wysokich i niskich. Takie smaczki sprawiają, że korzystanie z Lenco DR-05 BT sprawia dużą przyjemność. Obsługę odbiornika zapewniają także dwa duże pokrętła (lewe – regulacja głośności, prawe – strojenie i zatwierdzanie), między którymi umieszczony jest monochromatyczny, niewielki wyświetlacz LCD. Obok gałek znalazły się jeszcze cztery przyciski funkcyjne. To niewiele, ale tu z pomocą przychodzi pilot zdalnego sterowania. Posługując się nim, możemy skonfigurować urządzenie, a także na bieżąco je obsługiwać. Pilot ma klawisze numeryczne do szybkiego wyboru ulubionych stacji, okrągły przełącznik kanałów, a także szereg drobnych przycisków, dzięki którym posiadacz radia może w pełni kontrolować urządzenie.

 


Przycisk SOURCE na przednim panelu radia i na pilocie przełącza między trybami pracy Lenco DR-05 BT: radiem DAB+, radiem FM, odtwarzaczem plików z USB, łącznością Bluetooth i odtwarzaniem z wejścia AUX IN.

 

Po wybraniu DAB+ odbiornik przeprowadza automatyczne strojenie. Po wejście w menu użytkownik zyskuje także opcję strojenia ręcznego. Dostępne tam inne ustawienia radia to standardowe minimum DAB+: kompresja dynamiki sygnału DRC i usuwanie niedostępnych stacji. Wykorzystanie klawisza INFO pozwala na wyświetlenie równie standardowych informacji o odbieranym kanale: jego opisu, rodzaju nadawanej muzyki, częstotliwości, błędów sygnału i kodowania.


Długie przytrzymanie na pilocie klawisza z numerem  (od 1 do 9 i 0) pozwala na zapisania dziesięciu ulubionych stacji. Łącznie może ich być nawet 20.

 

Po przełączeniu się na radio FM słuchacza wita szum – by dostroić odbiornik, należy nacisnąć przycisk SCAN na obudowie lub klawisz odtwarzania na pilocie. Kręcąc prawą gałką na obudowie lub naciskając klawisz przewijania na pilocie, możemy ręcznie dostroić radio. Jeżeli w odbiorze przeszkadzają zakłócenia, warto wysunąć teleskopową antenę (60 cm) lub w opcjach skanowania wybrać tryb mono i dostępność tylko tych stacji, które mają mocny sygnał.

 

Podobnie jak w przypadku DAB+, dziesięć ulubionych stacji FM można przypisać do numerycznych przycisków na pilocie. Zapisanie dodatkowych dziesięciu wymaga zagłębienia się w menu „Preset”.

 

Po przełączeniu się na tryb USB wystarczy do gniazda na tyle obudowy włożyć pendrive'a z kolekcją plików MP3,  a  Lenco DR-05 BT zacznie automatycznie odtwarzać pierwszy znaleziony utwór. Przełączanie się między kolejnymi empetrójkami następuje po wciśnięciu klawiszy przewijania, nie ma jednak możliwości przeglądania struktury katalogów i zaawansowanej selekcji utworów.

 

Złącze USB ma także inne zastosowanie – pozwala doładować smartfon, niezależnie od trybu działania odbiornika.

 

Kolejna funkcja  Lenco DR-05 BT to uwieczniona w nazwie modelu łączność Bluetooth. Parowanie smartfonu z odbiornikiem jest banalnie proste i nie sprawia żadnych komplikacji. Po połączeniu się urządzeń podstawowe funkcje sterowania przejmuje pilot – można za jego pomocą przewijać utwory, a także pauzować lub wznawiać odtwarzanie. Gdy do telefonu nadejdzie połączenie głosowe, muzyka jest wstrzymywana, a po zakończeniu wznawiana, o ile ustawienia w smartfonie nie wymuszają innego zachowania. Lenco DR-05 BT utrzymuje połączenie Bluetooth tylko z jednym urządzeniem, ale przełączenie się na inne nie sprawia żadnego problemu.

 

Najprostszy tryb pracy Lenco DR-05 BT to AUX IN. Po podpięciu kabelka do umieszczonego z tyłu gniazdka jack 3,5 mm urządzenie działa jako zestaw głośnikowy dla smartfonu, tabletu lub odtwarzacza MP3.

 Niezależnie od wyboru trybu działania wrażenia z odsłuchu są jak najlepsze. Dwa głośniki o łącznej mocy 30 W RMS, z których każdy ma osobną tubę bass-reflex, gwarantują mocne, soczyste brzmienie. Wyraźnie podkreślone niskie tony docenią słuchacze, dla których ważny jest rytm i głęboki pomruk basów. Brzmienie można ponadto zmodyfikować, korzystając z przełączników tonów wysokich lub niskich. Co ciekawe, przesunięcie drążka na obudowie lub wciśnięcie odpowiadającego mu klawisza na pilocie nie powoduje zmiany charakterystyki dźwięku. Na trzy sekundy uaktywnia się wtedy tryb equalizera. W tym czasie trzeba podjąć jakąś akcje, na przykład pokręcić gałką głośności. To z kolei zwiększa niskie lub wysokie tony w 10-stopniowej skali. Dwuzakresowa korekcja prowadzi co prawda do zbyt agresywnego podbicia tonów, co słychać zwłaszcza po pewnym oddaleniu się od głośników, jednak DR-05 BT nawet po wyzerowaniu equalizera brzmi tak dobrze, że wymagający słuchacze powinni być zadowoleni.

 

Lenco DR-05 BT świetnie się sprawdzi jako domowe radio DAB+ i zarazem zestaw głośnikowy dla smartfonu lub tabletu. Ustawiony w niewielkim pomieszczeniu jak kuchnia czy sypialnia zapewni komfortowe brzmienie, mocy mu starczy także na tyle, by bez nadmiernej straty jakości nagłośnić większy salon, chociaż w naprawdę dużych pomieszczeniach dominacja basów i tonów wysokich będzie już zbyt wyraźna.

  

Lenco DR-05 BT

 • Radio DAB+, pasmo III (174 - 240 MHz)
 • Radio FM (87,5 - 108 MHz), RDS
 • 40 stacji do zaprogramowania (20 DAB+, 20 FM)
 • Łączność Bluetooth – odtwarzanie i sterowanie muzyką
 • Złącze USB – odtwarzanie plików MP3 i ładowanie
 • Wejście AUX IN
 • Głośniki stereo o łącznej mocy 30 W RMS
 • Drewniana obudowa, dwa kanały bass-reflex
 • Antena teleskopowa 60 cm
 • Sterowanie za pomocą pilota
 • Zasilanie sieciowe 12V 1,67 A
 • Wymiary 330 x 151 x 163 mm
 • Ciężar: 3,1 kg

 Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk


Czytaj także:

 


Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM