View Quest ChristieChristie to jeden z najbardziej kobiecych odbiorników w serii retro marki View Quest. Parametry tego urządzenia mogą jednak zainteresować także panów, zwłaszcza gdy zależy im na radiu DAB+, niezłym brzemieniu i łatwej komunikacji bezprzewodowej z wykorzystaniem NFC.

Brytyjska marka View Quest specjalizuje się w nowoczesnych odbiornikach DAB+, które stylizowane są na klasyczne odbiorniki z lat 50. i 60. XX w. Do tej linii należy również model Christie. Urządzenie przyciąga wzrok zaokrąglonymi krawędziami, pokrytymi skórą bokami (dostępnych jest 11 wariantów kolorystycznych)n i perforowaną, metalową osłoną głośnika. Kształtem obudowa radia nasuwa nieco skojarzenie z... eleganckim pudełkiem na herbatniki, chociaż porównanie do tostera też nie będzie przesadą. Kobiecy charakter Christie podkreśla skórzany uchwyt (dostępny w dodatkowym zestawie wraz z baterią), który ma formę szerokiego, nakładanego na boki odbiornika pasa. Z tym dodatkowym wyposażeniem radyjko przypomina damską, noszoną na ramieniu torebkę. O tym, że jest to jednak dość wysoko zaawansowane urządzenie techniczne, przypomina okrągły panel sterowania wraz z wyświetlaczem. Panel, co ciekawe, można obracać o 90º, dzięki czemu radio przystosowane jest do pracy w pozycji pionowej, jak i poziomej.

 

Obudowa odbiornika wykonana jest w środkowej części z drewna, jednak przedni i tylny panel to już plastik. Tworzywo jest dobrej jakości, całość solidnie spasowana, a skórzane elementy wykończeniowe podkreślają unikatowy charakter urządzenia. Chociaż specyficzny design View Quest Christie nie każdemu przypadnie do gustu, całość robi świetne wrażenie.


Wyświetlacz odbiornika ma przekątną 2,4 cala. Jest to monochromatyczny, szaroniebieski LCD. Chociaż duży, jego rozmiary nie mają wielkiego przełożenia na prezentowane treści. Mieszczą się tu tylko trzy linie tekstu i symboli. I jedynie w stanie czuwania, gdy na wyświetlaczu widnieje duży zegar, a pod nim data, widać zalety przekątnej ekranu. Na plus liczy się to, że podświetlenie wyświetlacza można łatwo regulować w kilku stopniach za pomocą dedykowanego klawisza. Sprawia to, że nawet osoby o słabszym wzroku powinny sobie poradzić z rozczytaniem prezentowanych treści, a jednocześnie w razie potrzeby jasność ekranu można zredukować niemal do zera, co się przydaje w nocy. 

Klawisze wokół ekranu są intuicyjnie rozmieszczone i wystarczy kilka minut, by opanować ich przeznaczenie i działanie. Używane najczęściej przyciski ściszenia i pogłośnienia ulokowane zostały po bokach wyświetlacza, za to z dala od innych klawiszy, co pozwala na ich używanie bez patrzenia. Zarówno te, jak i pozostałe przyciski, są wyraźnie oznaczone sugestywnymi ikonami lub wręcz opisami, a do tego po dotknięciu przez kilka sekund są podświetlane na biało. Do ergonomii odbiornika nie można się więc w żadnym stopniu przyczepić. Pewnym mankamentem jest jednak to, że minimalny poziom głośności dla wielu użytkowników będzie wciąż zbyt głośny. Nawet po wybraniu wartości 1, natężenie dźwięku jest na tyle wysokie, że utrudnić może np. prowadzenie rozmowy telefonicznej.

 

Na tylnej ściance View Quest Christie wzrok przykuwa wylot tuby bass-reflex. Pod nią znajduje się głęboka komora akumulatora. Niestety, inaczej niż w innych odbiornikach Brytyjczyków, w Christie nie przewidziano zasilania standardowymi bateriami. Trzeba dokupić dodatkowy akumulator, dostępny w ofercie producenta, całkowicie niezgodny z przyjętymi rozmiarami baterii. W podstawowym zestawie sprzedażnym akumulatora nie ma, za to po jego zakupie urządzenie powinno, według producenta, pracować do 36 godzin.

 

 Na tylnym panelu umieszczone są także port USB 1 A, gniazdo zasilania 9 V / 2 A oraz wejścia AUX IN i wyjście słuchawkowe 3,5 mm. Nie zabrakło także anteny teleskopowej o długości 75 cm.


 

Christie oferuje cztery tryby pracy: radio DAB+, radio FM, AUX i Bluetooth. Do czego zatem służy port USB? Niestety, tylko do ładowania podłączonych odpowiednim kablem urządzeń. Pendrive z plikami MP3 nie zostanie przez urządzenie rozpoznany.

 

Po przełączeniu na tryb DAB+ radio zapewnia odbiór kanałów mieszczących się w stosowanych w Polsce częstotliwościach 74,928 MHz – 239,200 MHz. W optymalnych warunkach, w niedalekiej (kilka kilometrów) odległości od nadajnika, Christie gra czysto i bez utraty sygnału, chociaż w nieco trudniejszych warunkach, gdy urządzenie odbiera fale odbite, mogą pojawić się zakłócenia.

 

Dostrojenie radia DAB odbywa się za pomocą automatycznej opcji Full scan, jak również manualnie. Do ulubionych można dodać trzydzieści wybranych stacji DAB+. W tym przypadku wystarczy dłużej przytrzymać klawisz oznaczony symbolem gwiazdki i zatwierdzić. Inny klawisz, INFO, pozwala na cyklicznie przełączanie się między standardowymi informacjami nadawanymi w systemie DAB+, jak nazwa programu, siła sygnału, częstotliwości, bitrate nadawanego sygnału.

 

Po przełączeniu się na tryb FM (87,5 MHz – 108 MHz) stacje radiowe trzeba wyszukiwać ręcznie, dłużej przytrzymując klawisz przewijania. Krótkie naciśnięcie pozwala bardziej precyzyjnie dostroić częstotliwości, a na zapis ulubionych przewidziane jest 30 miejsc, niezależnych od tych, które zostały zapisane w systemie DAB+.

 

Kolejne dwa tryby działania - AUX i Bluetooth – powinny zainteresować osoby, które chciałyby podłączyć do Christie (kablem lub bezprzewodowo) smartfon, iPoda albo odtwarzacz MP3. Zaletą urządzenia jest wsparcie dla komunikacji krótkiego zasięgu NFC. Wystarczy zbliżyć smartfon w oznaczonym miejscu obudowy, by błyskawicznie sparować go z Christie, bez kłopotliwego wyszukiwania urządzeń Bluetooth. Działa to niezawodnie, oczywiście pod warunkiem, że smartfon ma moduł NFC i obsługuje funkcję parowania. Tu przede wszystkim korzyść odniosą posiadacze urządzeń z Androidem.

 

Trzycalowy, neodymowy głośnik Christie ma moc 10 W. Chociaż nie jest to stereo, zestaw wypada bardzo pozytywnie na tle innych odbiorników retro View Quest, nawet stereofonicznego modelu View Quest Retro. Tunel bass-reflex nadaje słuchanej muzyce głębi i wzmacnia niskie tony, nie zagłuszając przy tym środka i góry. Po maksymalnym pogłośnieniu mogą się co prawda pojawić niewielkie przesterowania (zależnie od źródła dźwięku i jakości sygnału), ale ogólne wrażenie jest jak najlepsze i można ten model polecić nie tylko osobom słuchającym wiadomości i dyskusji radiowych, ale także bardziej wymagającym entuzjastom muzyki. I chociaż Christie nie ma żadnych funkcji korekcji dźwięku, nie przeszkadza to zanadto, bo brzmienie jest doskonałe.

 
View Quest Christie

 • Neodymowy głośnik 3” o mocy 10 W z tubą bass-reflex
 • Drewniana skrzynka obudowy powleczona barwioną skórą
 • Obrotowy wyświetlacz LCD 2,4”
 • Radio DAB+ pasmo III, 74,928 MHz – 239,200
 • Radio FM 87,5 MHz – 108 MHz, RDS
 • Zapis 60 ulubionych (30 DAB+, 30 FM)
 • Funkcja usypiania
 • Wejście AUX IN dla zewnętrznych źródeł dźwięku
 • Bezprzewodowe złącze Bluetooth ze wsparciem NFC
 • Port USB 1 A do ładowania urządzeń zewnętrznych
 • Wyjście słuchawkowe 3,5 mm
 • Antena teleskopowa 75 mm
 • Zasilanie sieciowe 6 V 2 A i akumulatorowe (wymagany jest niestandardowy akumulator producenta)
 • Opcjonalny uchwyt ze skóry
 • Wymiary 215 x 135 x 126 mm
 • Ciężar 1,2 kg

 

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk


Czytaj także:

 

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM