Sangean WFR-29CWraz z popularyzacją standardu DAB+ upowszechniają się odbiorniki pozwalające również na odbiór internetowych stacji radiowych, a także zapewniające współpracę ze Spotify. Model WFR-29C marki Sangean to dobra ilustracja tego trendu – urządzenie stanowi atrakcyjną propozycję dla miłośników radia w każdej postaci, a także dla osób, które do słuchania muzyki używają smartfonów. Do słuchania – albo do sterowania.

Już pierwszy rzut oka na obudowę odbiornika Sangean WFR-29C wystarczy, by stwierdzić, że mamy do czynienia ze sprzętem nowoczesnym. Klasyczny układ przenośnego radia stereo połączony został z odważnymi krągłościami obudowy, lekko wklęsłej na bokach. Lśniący przedni panel kontrastuje z matową góra oraz dużymi pokrętłami z szarej gumy, umieszczonymi na prawej krawędzi. Całość jest dynamiczna i sprawia dobre wrażenie zarówno jakością materiałów, jak ich spasowaniem. Że jest to sprzęt skierowany do technologicznego geeka, mówią trzy symbole obok wyświetlacza: Digital Radio, DAB+ i Wi-Fi.

To główne funkcje WFR-29C, ale nie jedyne. W oczy rzuca się także gumowa zaślepka, kryjąca port USB, do którego można podłączyć pendrive'a, by odtwarzać z niego pliki MP3. Nie zabrakło także wejścia AUX-IN, które pozwala podłączyć dowolne źródło dźwięku przez kabel jack. A czego nie ma? Niestety, producent nie zdecydował się na dodatek Bluetooth, co jeszcze bardziej ułatwiłoby korzystanie z urządzenia posiadaczom smartfonów. Streaming bezprzewodowy możliwy jest tylko za pomocą Wi-Fi, co stwarza problem, gdy takiej sieci akurat zabraknie. Ogranicza to nieco przenośny charakter urządzenia.

 

   

Budowa i ergonomia

Przyjrzyjmy się jednak, jak rozmieszczone zostały porty i elementy sterujące. Dwa pokrętła na prawym boku dają natychmiastowy dostęp do funkcji strojenia i przewijania – to gałka górna – a także zmiany poziomu głośności, do czego służy pokrętło dolne. Obydwie gałki działają także jako przyciski – górna pozwala na zatwierdzanie wyboru, a dolna – na szybkie ściszenie urządzenia. Jest to dość dobrze pomyślane i sprawdza się w praktyce.

Na przednim panelu uwagę zwraca dość duży, kolorowy ekran LCD o przekątnej 2,4 cala. Na wyświetlaczu prezentowane są ikony statusu, tekstowe informacje o audycji czy nadawanej muzyce, a także elementy graficzne nadawane w radiu DAB+ (np. okładki płyt, logotypy stacji itd.). Ekran jest bardzo czytelny, a jego czarne tło ciekawie komponuje się z ciemną obudową.

Pod ekranem znalazło się 10 wyraźnie oznaczonych, logicznie rozmieszczonych przycisków funkcyjnych. Górny rząd pozwala wybrać tryb pracy i rodzaj wyświetlanych informacji, a także pozwala nawigować po menu ustawień. Dolny rząd to klawisze przewijania i odtwarzania, które działają także jako skróty do ulubionych stacji radiowych.

Na prawym boku zgromadzone zostały porty: wejście AUX IN, wyjście liniowe oraz osobne wyjście słuchawkowe. Na górnej krawędzi ulokowany jest port USB oraz antena teleskopowa o długości około 70 cm. Wygodne przenoszenie zapewnia odchylana rączka.

Z kolei na tylnym panelu nie znajdziemy niczego poza komorą baterii.

Sangean WFR-29C ciekawie wygląda i odznacza się wysoką ergonomią. Wszystkie elementy są wygodnie rozmieszczone, a ich obsługa nie sprawia żądnego problemu. 


Radio DAB+

Sangean WFR-29C zapewnia odbiór częstotliwości DAB+ w paśmie III, czyli mieszczących się w zakresie 174 – 240 MHz. Nie będzie więc żadnych problemów z prawidłowym odbiorem polskich stacji. Podczas pierwszego uruchomienia odbiornik automatycznie dostraja dostępne stacje. W razie potrzeby czynność tę można powtórzyć, sięgając do menu, a także ręcznie dostroić odbiornik, zmieniając kanały z zakresu od 5A do 13F. Nie zabrakło także funkcji czyszczenia nieaktualnych stacji (ustawionych wcześniej podczas skanowania, ale już niedostępnych), ani dwustopniowej kontroli dynamiki sygnału (DRC). Kolejność stacji można ustawić w trzech porządkach: alfabetycznym, w kolejności na multipleksie, a także wyświetlić tylko te, których sygnał jest odbierany.

Klawisz INFO cyklicznie przełącza między standardowymi dla DAB+ informacjami, jak nazwa wykonawcy, typ audycji, częstotliwości, moc i błędy sygnału, a także dane o kodowaniu kanału. Dodatkową, niespotykana zbyt często funkcją, jest wyświetlanie elementów graficznych, które nadawane są wraz z sygnałem DAB+. Grafiki te mogą zawierać logotypy lub banery reklamowe stacji, okładki płyt czy zdjęcia prowadzących.

Pięć ulubionych stacji można dodać do ulubionych – wystarczy dłużej przytrzymać jeden z klawiszy w dolnym rzędzie.

 

Inne funkcje

Główne menu odbiornika przypomina trochę pulpit iPhone'a. Kolorowe ikonki dają dostęp do radia FM, radia internetowego, Spotify, odtwarzacza muzycznego oraz funkcji wejścia liniowego.

Radio FM, na tle DAB+, prezentuje się dość skromnie. Stacje wyszukiwane są za pomocą gałki strojenia – kręcenie zmienia częstotliwości, a wciśnięcie wyszukuje następną stację. Pięć z nich można dodać do ulubionych. W opcjach można wskazać tylko to, by odbiornik wyszukiwał tylko kanały o mocnym sygnale lub przełączył się na mono.

Działanie radia internetowego wymaga wcześniejszego skonfigurowania połączenia Wi-Fi. O wykonanie tej czynności jesteśmy proszeni podczas pierwszego uruchomienia urządzenia. Jeżeli router obsługuje WPS, podłączenie do sieci zajmie kilkanaście sekund. Odtąd można już korzystać z niemal nieograniczonych zasobów portalu vTuner. Ten sam serwis zapewnia dostęp do internetowego radia w odbiornikach TechniSat. Do wyboru jest kilkanaście tysięcy stacji i żeby z nich korzystać, nie trzeba się logować ani opłacać subskrypcji. Stacje podzielone są na kilka głównych kategorii, jedną z nich są lokalne stacje polskie. Wchodząc głębiej, można ponadto wybrać kanały radiowe z innych krajów, a także przeszukiwać stacje według gatunku. Pięć klawiszy w dolnym rzędzie pozwala na zapis ulubionych stacji – analogicznie jak w DAB+ i FM – a większą liczbę ulubionych, współdzieloną z innymi urządzeniami zapiszemy po zalogowaniu się do serwisu vTuner.

Ikonka Spotify w głównym menu ucieszy wielu użytkowników tego popularnego serwisu, ale ich zapał ostudzi wymóg posiadania płatnego konta Premium. Dysponując nim, można skorzystać z funkcji Spotify Connent, wystarczy, by odbiornik był zalogowany do tej samej sieci Wi-Fi. Wybierając utwór na smartfonie, należy wskazać jako urządzenie odtwarzające Sangean WFR-29C. Dzięki temu smartfon z aplikacją Spotify staje się zdalnym pilotem dla odbiornika. Wszystko wygląda idealnie, dopóki obydwa urządzenia są w jednej sieci z szybkim dostępem do Internetu. Poza biurem czy domem to połączenie nie będzie już dobrze lub w ogóle działać, nawet na mobilnym routerze LTE Wi-Fi. Tu niestety najbardziej odczuwalny jest brak Bluetooth. Połączenie Spotify Connent to doskonałe rozwiązanie dla sprzętu stacjonarnego, jednak wystarczy weekendowy wyjazd w miejsce, gdzie nie ma sieci Wi-Fi, a funkcjonalność WFR-29C zostanie mocno ograniczona.

Kolejna pozycja w głównym menu odbiornika to Music Player, czyli odtwarzacz muzyczny plików MP3 i WMA, zapisanych na podłączonym dysku USB. Zalogowanie się do sieci domowej zapewni także dostęp do zasobów serwera UPnP, czyli na przykład dysku komputera PC z udostępnioną kolekcją utworów. Pliki wyszukiwane są automatycznie według wybranej kategorii (album, wykonawca, gatunek itd.), jest także wyszukiwarka tekstowa. Najciekawsze kolekcje można gromadzić w playlistach dostępnych z poziomu urządzenia.

Ostatnia ikonka menu pozwala skorzystać z urządzeń podłączonych za pomocą wejścia AUX IN. Może to być smartfon, iPod, tablet czy dowolny odtwarzacz MP3.

 

Funkcje zaawansowane i aplikacje

Menu Sangeana WFR-29C nie oferuje wyboru języka polskiego, ale urządzenie dobrze sobie radzi z wyświetlaniem polskich znaków, o ile takie są emitowane przez stację lub prawidłowo zakodowane w plikach.     

Wśród zaawansowanych funkcji znajdziemy ponadto ustawienia podświetlenia ekranu, a także prosty equalizer z kilkoma gotowymi zestawami brzmień. Korektor można także zaprogramować samodzielnie.

Niezwykle ciekawą funkcją urządzenia jest sterowanie za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony z Androidem i iOS. Program ten jest dostępny za darmo w marketach Google Play i App Store. Po jego zainstalowaniu smartfon zamienia się w uniwersalny pilot, pozwalający na wybór najważniejszych funkcji odbiornika - począwszy od radia DAB+, przez radio internetowe, po Spotify i odtwarzanie plików.

 

Jakość dźwięku

Sangean WFR-29C wyposażony jest w dwa głośniki 2,5 cala, każdy o mocy 1,2 W. Nie są to parametry, które zadowolą wymagających miłośników najlepszego brzmienia, jednak do słuchania w domu czy biurze sprzęt jest wystarczający. Dobrym pomysłem będzie wypróbowanie wszystkich ustawień equalizera, ponieważ domyślnie wybrany jest tryb płaski. Przełączenie na jazz, rock czy pop wydobędzie ukryte dotąd basy, czy podkreśli dynamikę utworów. Mimo wszystko trudno oprzeć się wrażeniu, że wielość ciekawych funkcji odbiornika nie idzie w parze z jakością głośników i nawet po urządzeniach typowo przenośnych można oczekiwać czegoś więcej. Sytuację poprawia podłączenie Sangeana WFR-29C do dodatkowego zestawu stereo lub słuchawek.

 

Sangean WFR-29C

 • Ekran TFT LCD, kolorowy, przekątna 2,4", rozdzielczość 320 x 240
 • Głośniki stereo 2x 1,2 W, 2,5”, 8 omów
 • Wi-Fi 5G / 2,4 G
 • Radio DAB+, pasmo III (174 - 240 MHz)
 • Radio FM (87,5 - 108 MHz), RDS
 • Radio internetowe vTuner, ponad 15 tys. stacji
 • 15 stacji do zaprogramowania (5 DAB+, 5 FM i 5 iRadio)
 • Spotify Connect dla użytkowników Spotify Premium
 • Odtwarzanie z USB
 • Odtwarzanie z serwera UPnP
 • Obsługiwane formaty plików: MP3, AAC + i WMA
 • Wyjścia liniowe i słuchawkowe
 • Wejście AUX IN
 • Dwa alarmy timera za pomocą DAB / FM / radia internetowego lub brzęczyka
 • Wyłącznik czasowy
 • Funkcja drzemki
 • Obsługa w sieci WLAN za pomocą aplikacji dla Androida lub iOS
 • Zasilanie sieciowe 220 - 240 V 50/60 Hz
 • Zasilanie za pomocą 6 baterii R14
 • Wymiary 260 x 136 x 63 mm

Waga 960 g

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk


  

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM