Pioneer P2DAB-SPioneer P2DAB-S to ciekawy, kompaktowy system hi-fi skierowany do wymagających słuchaczy. Zestaw powinien zainteresować osoby, które poszukują klasycznej mini wieży łączącej radio DAB+, radio FM, radio internetowe, bezprzewodową komunikację ze smartfonem, a także odtwarzacz plików MP3 z dysków USB i z serwerów DLNA. Całość składa się z amplitunera SX-P01DAB, odtwarzacza sieciowego N-P01 oraz pary głośników S-P01LR o mocy 2 x 75 W.

    

Rozpakowując pudełko z P2DAB-S, ujrzymy dwa moduły o zbliżonych rozmiarach, które można postawić jeden na drugim w dowolnym układzie (chociaż producent sugeruje amplituner na górze). Obydwa stanowią ukłon w stronę klasycznego, minimalistycznego designu, w którym wygląd został podporządkowany funkcjonalności. Szare, wykonane z aluminium skrzynki zawierają w sobie stonowaną elegancję i na pewno będą pasowały do każdego wnętrza, zwłaszcza nowocześnie urządzonego salonu.

Główna część zestawu to amplituner SX-P01DAB, który po podłączeniu do głośników tworzy podstawowy system, składający się z radia DAB i FM oraz wzmacniacza impulsowego o mocy wyjściowej 2 x 75 W. Dodatkowe źródła dźwięku można podłączyć za pomocą dwóch złączy cyfrowych – optycznego oraz koncentrycznego. Są też dwie pary analogowych gniazd RCA, które dedykowane są kolejnym komponentom wieży Pioneera. Jeden z nich to CD, dostępny osobno, drugi to zawarty w zestawie odtwarzacz sieciowy N-P01.

Obydwie jednostki zestawu P2DAB-S sterowane są za pomocą pilota, na obudowach umieszczone zostały tylko podstawowe przyciski. Na przednim panelu amplitunera znajduje się jedynie duże pokrętło głośności, szeroki, czarno-biały wyświetlacz, klawisz wyboru źródła, przycisk zasilania i dwa mniejsze klawisze – przywoływania zapisanych stacji i funkcji direct, która wyłącza przetwarzanie dźwięku.

  

 
    

    

Radio DAB+

Prawidłowy odbiór radia DAB+ wymaga podłączenia anteny. W zestawie znajduje się rozwijana antena przewodowa, do uniwersalnego gniazda można jednak podłączyć własną. Podczas pierwszego uruchomienia konieczne jest przeprowadzenie procedury automatycznego strojenia, na co pozwala klawisz AUTO TUNE na pilocie. Producent nie przewidział jednak opcji dostrajania ręcznego.

Zważywszy na rozmach całego zestawu, odbiornik DAB+ prezentuje się dość skromnie. Na wyświetlaczu mieszczą się tylko dwie linie tekstu – stała jest nazwa stacji, a pod nią, po naciśnięciu klawisza RDS na pilocie, wyświetlane są dodatkowe, standardowe dla DAB+ informacje: nazwa wykonawcy, rodzaj muzyki, częstotliwości, bitrate, a także poziom SNR (stosunek sygnału do szumu), który informuje o jakości odbieranego sygnału. Jedyną funkcją, która pozwala zmienić charakterystykę odbieranego dźwięku, jest DRC, czyli kontrola dynamiki sygnału.

Radio zapewnia doskonały odbiór cyfrowego sygnału o niewielkim poziomie błędów, jednak słuchacze, którzy liczą na szczególne możliwości, jakie zapewnia radia DAB+, nie będą w pełni zadowoleni. Rozczarowuj także fakt, że stacji DAB+ nie można przypisać do klawiszy numerycznych na pilocie ani w żaden inny sposób dodać do ulubionych. Żeby zmienić stację, trzeba po kolei przewijać listę dostępnych kanałów.

Radio cyfrowe w amplitunerze SX-P01DAB to jedynie dodatek do podstawowej wersji tego modelu o symbolu SX-P01, który konstruowany był z myślą tylko o analogowym radiu FM.

 

Radio FM

Obsługa odbiornika FM wygląda podobnie do radia DAB+, z tą różnicą, że dostrajanie przeprowadza poprzez długie lub krótkie naciśnięcia przycisków TUNE na pilocie, co odpowiednio przełącza między najbliższą dostępną stacją oraz dostraja manualnie o jedną jednostkę. Klawisz RDS przełącza między standardowymi komunikatami tekstowymi jak nazwa stacji, nadawana muzyka czy informacje.

W trybie radia FM można przypisać 40 ulubionych stacji do klawiszy na pilocie lub menu PRESET na obudowie amplitunera.

 


Odtwarzacz sieciowy N-P01

Pełnia zalet zestawu ujawnia się po podłączeniu odtwarzacza sieciowego N-P01. Jednostkę wyróżnię podobne minimalistyczne wzornictwo, z tym że tym razem pomyślano tez o wzrokowcach. Centralnym elementem przedniego panelu jest duży, kolorowy ekran LCD, na którym wyświetlane są opisy odtwarzanych utworów lub stacji, pasek postępu, informacje o formacie i bitrate, a także okładki albumów.

Obok ekranu znajduje się 5 klawiszy funkcyjnych (wybór źródła dźwięku i przyciski odtwarzania), a także port USB.

Na tylnym panelu znajdziemy port Ehternet pozwalający na kablowe podłączenie się do sieci oraz dwa gniazdka, do których przykręca się dołączone do zestawu anteny Wi-Fi. Po skonfigurowaniu sieci otrzymujemy dostęp do radia internetowego, serwera UPnP, Spotify i funkcji AirPlay dla urządzeń firmy Apple. Dodatkowo N-P01 pozwala na zestawienie połączenia Bluetooth, obsługuje też nośniki i odtwarzacze podłączone przez port USB.

   

Radio internetowe dostarczane jest przez serwis vTuner, z którego oferty korzystają także inni producenci podobnych urządzeń. Usługa jest bezpłatna, nie wymaga logowania i tuż po włączeniu dostępnych jest kilkanaście tysięcy stacji z całego świata. Kanały skatalogowane są według gatunków i krajów, można więc bez większego trudu znaleźć coś dla siebie. Najciekawsze stacje można zapisywać do ulubionych, a szybkie przełączanie się między kolejnymi kanałami możliwe jest po naciśnięciu klawiszy przewijania na obudowie lub pilocie.

Po wybraniu Spotify jako źródła dźwięku, użytkownicy tego serwisu, korzystający z subskrypcji Premium, mogą bez zbędnej konfiguracji włączyć odtwarzanie na smartfonie lub tablecie i przekierować je za pomocą Spotify Connect do wieży Pioneera. By ta funkcja działała, obydwa urządzenia muszą być zalogowane do tej samej sieci lokalnej. Niestety, nie skorzystają z niej użytkownicy darmowej wersji Spotify.

Brak Spotify Premium nie jest jednak wielką przeszkodą dla posiadaczy smartfonów. Dzięki kolejnemu trybowi pracy – Bluetooth – mogą oni włączyć na swoim telefonie dowolną aplikację muzyczną i bezprzewodowo przekierować strumień audio do N-P01. Parowanie urządzeń zostało uproszczone do maksimum – odtwarzacz Pioneera od razu zgłasza gotowość do nawiązania połączenia, wystarczy tylko wybrać jego symbol w menu ustawień Bluetooth smartfonu. Co ważne, urządzenie ma wsparcie dla bezstratnego kodeka aptX, zapewniający streaming audio w najwyższej jakości.Tryb iPod/USB przewidziany jest dla urządzeń Apple obsługujących AirPlay oraz sprzętu podłączonego do odtwarzacza za pomocą kabla USB. Może to być pendrive, większy dysk USB z kolekcją utworów czy przenośny player MP3 działający w trybie pamięci masowej. Prąd 2,1 A pozwala także efektywnie ładować podłączone urządzenie. Największe korzyści otrzymują tutaj posiadacze urządzeń Apple (iPod, iPhone, iPad), którzy mogą nie tylko odtwarzać muzykę, ale także sterować nią za pomocą pilota. Bezprzewodową komunikację z zestawem Pioneera zapewnia im funkcja AirPlay. Odtwarzacz N-P01 identyfikowany jest w niej jako głośnik, po wzajemnym połączeniu przez AirPlay można strumieniowo przesyłać do niego muzykę.

Kolejne źródło dźwięku to Music Server, czyli odtwarzanie muzyki z plików zgromadzonych na serwerach DLNA, które dostępne są w tej samej sieci lokalnej, np. na komputerach PC lub dekoderach z dyskiem HD. W przeciwieństwie do wielu mniej zaawansowanych modeli odtwarzaczy sieciowych urządzenie Pioneera obsługuje nie tylko standardowy kodek MP3, ale także WMA, WAV, AAC oraz najwyższe jakościowo formaty FLAC, ALAC Apple Lossless i AIFF. Te same standardy obsługiwane są też w połączeniach USB, gdzie dodatkowo wspierany jest format DSD.

Wszystkimi funkcjami N-P01 można sterować za pomocą aplikacji Control App dostępnej dla urządzeń z Androidem i iOS. Program pozwala na wybór źródła odtwarzania, a także włączenie, wyłączenie i przewijanie utworów.

 

Brzmienie zestawu

Obudowa SX-P01DAB kryje przetwornik DAC 192 kHz / 32-bit oraz wzmacniacz klasy D oferujący moc wyjściową 2 x 75 W. By zminimalizować zakłócenia, producent odseparował zasilanie i blok przedwzmacniacza. Do podłączenia głośników służą dwa pozłacane gniazda typu wkręcanego. Nie zabrakło także osobnego wyjścia na subwoofer.

Dwudrożne kolumny głośnikowe pokryte są czarnym, fortepianowym lakierem. Po zdjęciu przedniej osłonki ujrzymy głośnik niskotonowy 12 mm wykonany z włókna szklanego oraz tweeter 2,5 cm, które zapewniają bardzo szerokie pasmo przenoszenia 40 Hz – 40 kHz. Soczyste, głębokie brzmienie gwarantują tylne tuby bass-reflex. Takie parametry sprawiają, że system Pioneera usatysfakcjonuje zarówno słuchaczy mocnych, basowych beatów, jak i koneserów, ceniących pełną wysublimowanych dźwięków muzykę klasyczną i jazz. Zestaw daje niewielką kontrolę nad korekcją brzmienia – służą do tego klawisze BASS i TREBLE na pilocie, zwiększające niskie i wysokie tony. Ich przeciwieństwem jest klawisz DIRECT, który czasowo dezaktywuje korekcję i przetwarzanie dźwięku, by słuchacz cieszył się muzyką w oryginalniej formie. Brzmienie zestawu jest tak czyste i bogate, że korzystanie z korekcji okazuje się zbędne, a niebieska dioda oznaczająca aktywny tryb DIRECT będzie gwarantem prawdziwej uczty dla uszu.

 

 

Pioneer P2DAB-S

 • Kompaktowy system stereo składający się z amplitunera SX-P01DAB, odtwarzacza sieciowego N-P01 oraz zestawu głośników S-P01LR

 

Aplituner SX-P01DAB

 • Wzmacniacz klasy D
 • Moc RMS 75W + 75W (0,7 % THD, 1 kHz, 4Ω)
 • Przetwornik DAC 192 kHz / 32-bit
 • Radio DAB+, pasmo III
 • Radio FM, 40 stacji do zaprogramowania
 • Czarno-biały wyświetlacz LCD z 4-stopniowym ściemnianiem
 • Słuchawkowe gniazdo 3,5 mm jack (pozłacane)
 • 2 x analogowe wejście RCA (CD, Network)
 • Cyfrowe wejście koaksjalne (pozłacane)
 • Cyfrowe wejście optyczne
 • Gniazdo anteny FM
 • Gniazdo głośnikowe (pozłacane, typu wkręcanego)
 • Wyjście na subwoofer
 • Sterowanie pilotem
 • Wymiary: 285 x 88 x 287 mm
 • Waga: 4,1 kg

 

Odtwarzacz sieciowy N-P01

 • Radio internetowe vTuner
 • Spotify Connect
 • Apple AirPlay
 • Streaming audio Bluetooth z aptX
 • Odtwarzanie z dysków USB
 • Odtwarzanie z serwerów DLNA
 • Obsługiwane formaty MP3, WMA, WAV, AAC, FLAC, ALAC Apple Lossless, AIFF, DSD
 • Kolorowy wyświetlacz LCD
 • Cyfrowe wyjście optyczne
 • Analogowe wyjście liniowe (RCA)
 • SR Out (Control, mono mini)
 • Ethernet
 • Podwójna antena Wi-Fi, 2,4 GHz i 5 GHz
 • Sterowanie pilotem
 • Wymiary 285 x 88 x 266 mm
 • Waga: 2,1 kg

 

Kolumny głośnikowe S-P01LR

 • Dwudrożne bass-reflex
 • 12 cm głośnik niskotonowy z włókna szklanego
 • 2,5 cm Tweeter
 • Pozłacane gniazda
 • Pasmo przenoszenia 40 Hz – 40 kHz
 • Wymiary 156 x 266 x 258 mm
 • Waga 2 x 4,3 kg

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk


 

Zadaj własne pytanie

Ikonki pochodzą z serwisu WPZOOM